• Λιοσίων 117, Αθήνα, Τ.Κ.: 104 40
  • +30 213 07 16 370 - 380
  • Δευ - Παρ: 8:00 πμ - 16:00 μμ

Αναπτυξιακή Χρηματοδοτική Πολιτική & Δημοσιονομικός Έλεγχος στην Τοπική Αυτοδιοίκηση

Αναλυτικό Πρόγραμμα Ομιλητών Επιστημονικού Συνεδρίου

ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Παρασκευή, 2 Ιουλίου 2021

 

Δημοτικό Θέατρο Κορίνθου ‘Θωμάς Θωμαΐδης’
Δαμασκηνού 57, ΤΚ 201 31, Κόρινθος

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Ολομέλεια

08:30 – 09:15
Χαιρετισμοί Φορέων Διοργάνωσης

Χαιρετισμοί

Βασίλειος Νανόπουλος
Χημικός, Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Ειδίκευση στην Χημεία Τροφίμων, Σύμβουλος Επιχειρήσεων, π. Πρόεδρος Διαχειριστικής Δομής Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδος, Ηπείρου & Ιονίων Νήσων, π. Πρόεδρος Επιμελητηρίου Κορινθίας, Δήμαρχος Κορινθίων

 

Δρ. Μιχάλης Χρηστάκης
Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στις Ευρωπαϊκές Σπουδές, Δρ. Διεθνών Σχέσεων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Νέας Σμύρνης, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘Κλεισθένης’

 

Ιωάννης Νικλήτσας
Γενικός Διευθυντής Forum Training & Consulting

 

 

Συντονισμός

Νεκτάριος Σπηλιόπουλος
Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Διαχείριση Έργων, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων & στα Οικονομικά (ΜΒΑ), Γενικός Γραμματέας Δήμου Κορινθίων

 

Σοφία Ψωμά
Οικονομολόγος, Λογιστής, Γενική Γραμματέας Δήμου Ξάνθης

09:15 – 10:30
Χαιρετισμοί Επισήμων

Χαιρετισμοί

Σεβασμιότατος κ.κ. Διονύσιος
Μητροπολίτης Κορίνθου, Σικυώνος, Ζεμενού, Ταρσού & Πολυφέγγους 

Θεολόγος, Ειδίκευση στην Χριστιανική Φιλοσοφία & Παιδαγωγικά, π. Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής & Διευθυντής Υπηρεσιών Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, π. Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος

 

*Απόστολος Τζιτζικώστας
Πολιτικών Επιστημών, Εξωτερικής Πολιτικής & Διπλωματίας, Ειδίκευση στην Δημόσια Διοίκηση και τα Οικονομικά, π. Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης, Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Πρόεδρος Ένωσης Περιφερειών Ελλάδας, Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Επιτροπής των Περιφερειών

 

Δρ. Χρίστος Δήμας
Νομικός, Ειδίκευση στην Συγκριτική Πολιτική, Δρ. Ευρωπαϊκής Πολιτικής, Βουλευτής Κορινθίας, Υφυπουργός Έρευνας & Τεχνολογίας, Υπουργείο Ανάπτυξης & Επενδύσεων

 

Νικόλαος Ταγαράς
Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός, π. Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος της Αναπτυξιακής Εταιρείας Πελοπόννησος ΑΕ, Βουλευτής Κορινθίας, Υφυπουργός Προστασίας Περιβάλλοντος, Υπουργείο Περιβάλλοντος & Ενέργειας

 

*Παναγιώτης Νίκας
Εκπαιδευτικός, Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, π. Δήμαρχος Καλαμάτας, Περιφερειάρχης Πελοποννήσου

 

Αθανάσιος Κατσής
Καθηγητής Στατιστικής στην Εκπαιδευτική Έρευνα, Τμήμα Κοινωνικής & Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Πρύτανης Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

 

Δημήτριος Παπαστεργίου
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Δήμαρχος Τρικκαίων

 

*Δημήτριος Καμπόσος
Αθλητικός Επιστήμονας, Δήμαρχος Άργους – Μυκηνών, Πρόεδρος Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Πελοποννήσου

 

Ευστάθιος Σταθόπουλος
Δικηγόρος, π. Ειδικός Συνεργάτης Υπουργών Περιβάλλοντος, Χωροταξίας & Δημοσίων Έργων, Μεταφορών & Επικοινωνιών, Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Μεταφορών, Υποδομών & Δικτύων, Πρόεδρος Πράσινου Ταμείου

 

Νικόλαος Χιωτάκης
Γεωπόνος, Ειδίκευση στις Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών & Κρίσεων, π. Δήμαρχος Κηφισιάς, π. Πρόεδρος της ΠΕΤΑ ΑΕ, π. Μέλος Ελληνικής Αντιπροσωπείας Ευρωπαϊκής Επιτροπής των Περιφερειών (Committee of Regions), Πρόεδρος Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης

 

Δρ. Μαίρη Μαρούλη – Ζηλεμένου
Καθηγήτρια Συγκριτικής Πολιτευμάτων, Πρόεδρος Κέντρου Ευρωπαϊκών Μελετών & Σπουδών «Ιωάννης Καποδίστριας», Πρόεδρος Ομίλου Αργολίδας για την UNESCO, Πρόεδρος Εθνικού Συμβουλίου Ελλάδος Ομίλων & Κέντρων Πολιτισμού για την UNESCO

 

Δρ. Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου
Νομικός, Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, Δρ. Οργάνωσης Κράτους, Απόφοιτος Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, π. Διευθυντής Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, π. Γενικός Γραμματέας Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής, Πρόεδρος Διοικητικού Επιμελητηρίου – Ομίλου Διοικητικών Επιστημόνων Ελλάδας

 

Συμεών Σιδηρόπουλος
Διεθνών & Ευρωπαϊκών, Οικονομικών & Πολιτικών Σπουδών, Ειδίκευση στην Πολιτική & την Διπλωματία, Ειδίκευση στο Περιβάλλον & Υγεία, Υποψήφιος Δρ. Διεθνών Οικονομικών & Πολιτικών Υγείας στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, Πρόεδρος Ελληνικού Οργανισμού Πολιτικών Επιστημόνων

 

Δρ. Αντώνιος Αυγερινός
Φαρμακοποιός, Υποστράτηγος ε.α., Πρόεδρος Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

 

Ιωάννα Καρυοφύλλη
Πολιτικός – Κοινωνικός Επιστήμονας, π. Στέλεχος Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, Πρόεδρος Νομικού Προσώπου «Εθνική Στέγη» Δήμου Νέας Σμύρνης, π. Πρόεδρος Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, Πρόεδρος Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες

 

Βασίλειος Θεοτοκάτος
Δικηγόρος, Επίτιμος Δικηγόρος παρ΄ Αρείω Πάγω, Πρόεδρος Ανώτατης Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων Ελλάδος (Εθνικού Συντονιστή Ευρωπαϊκού Δικτύου Φιλικών προς την Οικογένεια Πόλεων για την Ελλάδα)

 

Χρήστος Πρωτόπαπας
Επιχειρηματίας, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών

 

Κορίνα Λιούτα
Νοσηλεύτρια, Αντιπρόεδρος ΔΣ Ένωσης Νοσηλευτών Ελλάδος, Πρόεδρος ΜΚΟ Θέλω, Πρόεδρος Σικιαριδείου Ιδρύματος, Πρόεδρος Ακαδημίας Εθελοντισμού HelpHellas

 

 

 

Συντονισμός

Μερόπη – Σπυριδούλα Υδραίου
Νομικός, Ειδίκευση στο Διεθνές Δίκαιο Επιχειρήσεων, Δήμαρχος Κεντρικής Κέρκυρας & Διαποντίων Νήσων

 

Βασίλειος Θώδας
Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών, Ειδίκευση στην ΕΕ & Αναπτυσσόμενες Χώρες, Ειδίκευση στην Διαχείριση Πολιτικών & Διεθνή Πολιτική, Δήμαρχος Ζωγράφου

 

Μαρία Νταμάτη
Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης, Ειδίκευση στην Οικονομική Διοίκηση, Γενική Γραμματέας Δήμου Καλαμάτας

 

Ευθύμιος Φωτόπουλος
Εκπαιδευτικός, π. Δήμαρχος Δέλτα, Γενικός Γραμματέας Δήμου Θεσσαλονίκης

10:30 – 11:15
Κήρυξη Έναρξης Εργασιών & Κεντρικές Ομιλίες

Έναρξη Εργασιών
Μαυρουδής (Μάκης) Βορίδης, Υπουργός Εσωτερικών

 

Κεντρικές Ομιλίες

Μαυρουδής (Μάκης) Βορίδης
Δικηγόρος, Ειδίκευση στο Διεθνές Εμπορικό Δίκαιο, Βουλευτής Ανατολικής Αττικής, Υπουργός Εσωτερικών
‘Κυβερνησιμότητα, Ανάδειξη Αιρετών Οργάνων & Εύρυθμη Λειτουργία Συλλογικών Σωμάτων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση’

 

Μαρία Συρεγγέλα
Εκπαιδευτικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Υπηρεσιών, Αντιπρόεδρος Γυναικών Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (EPPWomen), Υφυπουργός Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων αρμόδια για την Δημογραφική Πολιτική & την Οικογένεια

‘Τοπική Ανάπτυξη με Στρατηγική Δημογραφικής Πολιτικής & Φροντίδα για την Οικογένεια: Η Κομβική Συνεργασία με τους ΟΤΑ’

Λεωνίδας Χριστόπουλος
Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών, Ειδίκευση στην Διεθνή Πολιτική Οικονομία, Απόφοιτος Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Στέλεχος Υπουργείου Οικονομικών, Γενικός Γραμματέας Ψηφιακής Διακυβέρνησης & Απλούστευσης Διαδικασιών Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης

‘Ψηφιακός Μετασχηματισμός & Απλούστευση Διαδικασιών για την Εξυπηρέτηση του Πολίτη στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης’

 

Συντονισμός

Σταύρος Τζουλάκης
Εκπαιδευτικός, Μέλος Διοικητικού Συμβουλίου Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής, Αντιπρόεδρος Ευρωπαϊκού Ομίλου Εδαφικής Συνεργασίας ‘Εύξεινη Πόλη’, Δήμαρχος Νέας Σμύρνης

 

Μαρία Σοφιανού
Νομικός, Ειδίκευση στο Δημόσιο Δίκαιο & Πολιτική Επιστήμη, Ειδίκευση στις Διεθνείς Σχέσεις, π. Στέλεχος Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας Θράκης, Γενική Γραμματέας Δήμου Κομοτηνής

11:15 – 11:30
Έναρξη Δικτύου Τεχνογνωσίας Προϊσταμένων Οικονομικών Υπηρεσιών ΟΤΑ

Ομιλίες

Θωμάς Γιαννιώτης
Οικονομικός Αναλυτής, Διευθυντής Οικονομικών Υπηρεσιών & Ανάπτυξης Δήμου Νέας Σμύρνης, Συντονιστής Δικτύου Τεχνογνωσίας Προϊσταμένων Οικονομικών Υπηρεσιών ΟΤΑ

 

Μαρία Πίτσα
Οικονομολόγος, Διευθύντρια Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Κορινθίων
‘Θεματικές Ενότητες Ειδίκευσης Οικονομικών Αρμοδιοτήτων σε ΟΤΑ

 

Συντονισμός

Βασίλειος Γκίζας
Δικηγόρος, Ειδίκευση στο Εργατικό Δίκαιο, Δήμαρχος Ναυπακτίας

 

Ευαγγελία Νίκα
Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, Επιστημονικός Σύμβουλος Forum Training & Consulting

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΠΡΩΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ολομέλεια

11:30 – 13:00
Πρώτη Θεματική Συνεδρία

Χρηματοδοτήσεις από Πιστωτικά Ιδρύματα με Αναπτυξιακή Προοπτική για τους ΟΤΑ

Ομιλίες

 

Νικόλαος Φράγκος
Καθηγητής Στατιστικής Επιστήμης & Ασφαλιστικών Χρηματο-Οικονομικών, Τμήμα Στατιστικής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
‘Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ΕΤΕΠ) & Χρηματοδοτήσεις με Αναπτυξιακή Κατεύθυνση στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης’

 

Λάμπρος Μπαμπαλιούτας
Δικηγόρος, Επίκουρος Καθηγητής Παντείου Πανεπιστημίου, Αναπληρωτής Διευθυντής Κέντρου Έρευνας & Διαχείρισης Τοπικής Αυτοδιοίκησης & Αποκέντρωσης

‘Προσυμβατικός Έλεγχος & Νομιμότητα Διαδικασιών σε Δανειακές Δεσμεύσεις των ΟΤΑ’

 

Πάρις Οικονόμου
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Οικονομική Επιστήμη, Ειδίκευση στα Οικονομικά & Χρηματοδοτήσεις, Τραπεζικός, Επικεφαλής Γενικής Διεύθυνσης Εταιρικής Τραπεζικής Optima Bank

‘Χρηματο-Οικονομική & Επενδυτική Στήριξη των ΟΤΑ από την Optima Bank

 

Γεώργιος Θωμάκος
Νομικός, Δήμαρχος Κηφισιάς

‘Αξιοποίηση Χρηματοπιστωτικών Δυνατοτήτων από Δημόσιες & Ιδιωτικές Τράπεζες για τις Ανάγκες Δήμου: Η Περίπτωση του Δήμου Κηφισιάς’

 

Συντονισμός

Δρ. Πέτρος Δούκας
Διεθνών Σχέσεων & Οικονομικών, Ειδίκευση στα Οικονομικά & στα Χρηματο-Οικονομικά (ΜΒΑ), Δρ. Οικονομικών Επιστημών, π. Υφυπουργός Οικονομικών & Εξωτερικών, Δήμαρχος Σπάρτης

 

Ιωάννα Φύκα
Φυσικός, Ειδίκευση στην Φυσική Ατμόσφαιρας, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Ειδίκευση στην Διαχείριση Αποβλήτων, Γενική Γραμματέας Δήμου Καμένων Βούρλων

13:00 – 14:30
Δεύτερη Θεματική Συνεδρία
Νέος Δημοσιονομικός Έλεγχος & Δομή με Δείκτες Αποτελεσματικής Διοίκησης σε ΟΤΑ

Ομιλίες

 

Κωνσταντίνος Κωστόπουλος
Νομικός, Ειδίκευση στο Δημόσιο Δίκαιο, Δικαστικός, Διδάσκων στην Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών, Πρόεδρος Νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής Σχεδίου Νόμου για τον Εσωτερικό Έλεγχο στον Δημόσιο Τομέα, Αντιπρόεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου

‘Χρηστή Διακυβέρνηση στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης & Ελεγκτικό Συνέδριο’

 

Άγγελος Μπίνης
Νομικός, Ειδίκευση στο Δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Υποψήφιος Δρ. στον Εσωτερικό Έλεγχο στον Δημόσιο Τομέα & Δημοκρατική Λογοδοσία στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Απόφοιτος Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, π. Στέλεχος σε θέματα Διαφάνειας & Καταπολέμησης της Διαφθοράς στον ΟΟΣΑ, Διοικητής Εθνικής Αρχής Διαφάνειας

‘Διαμόρφωση Ενιαίου Προτύπου & Αντιλήψεων για την Δημόσια Ηθική & Ακεραιότητα, τον Έλεγχο και την Λογοδοσία στους ΟΤΑ’

 

Βέρρα Μαρμαλίδου
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στα Χρηματο-Οικονομικά, Certified Internal Auditor, Στέλεχος Διεύθυνσης Εσωτερικού Ελέγχου Ομίλου Εθνικής Τράπεζας, Ειδικός στην Ανάπτυξη & Υλοποίηση Μεθοδολογίας Εσωτερικού Ελέγχου, Πρόεδρος Ελληνικού Ινστιτούτου Εσωτερικών Ελεγκτών

‘Προκλήσεις & Ευκαιρίες για Ένα Νέο Μοντέλο Διακυβέρνησης με τον Εσωτερικό Έλεγχο στους ΟΤΑ’

 

Μιχαήλ Κούπκας
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Δημόσια Διοίκηση, Υποψήφιος Δρ. στην Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού, Πρόεδρος Εφοριακών Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Χαλκιδικής, Αντιδήμαρχος Οικονομικών Δήμου Θεσσαλονίκης

‘Πρωτοπορία του Δήμου Θεσσαλονίκης με την Αξιοποίηση της Δομής Εσωτερικού Ελέγχου ως Εργαλείο Ενίσχυσης Αποτελεσματικότητας, Διοίκησης & Διαφάνειας’

 

Συντονισμός

Κωνσταντίνος Τζιούμης
Ιατρός – Καρδιολόγος, Δήμαρχος Τριπόλεως

Δρ. Κυριακή Νικολαΐδου
Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στο Κράτος & Δημόσια Πολιτική, Ειδίκευση στην Στρατηγική Διαχείριση & Διοίκηση Οργανισμών, Δρ. Δημοσίων Δαπανών & Οικονομικής Ανάπτυξης, Γενική Γραμματέας Δήμου Ροδίων

 

14:30 – 15:00
Θεατρικό Δρώμενο για τα Στελέχη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης
Μονόπρακτο με Κείμενο, Επιμέλεια & Ερμηνεία Χάρη Ρώμα, Τομεάρχη Πολιτισμού, Περιφερειακού Συμβούλου Αττικής, με θέμα: ‘Η Ομιλία του Υποψήφιου Δήμαρχου’, σε συνεργασία με την Ερασιτέχνη Ηθοποιό Μαρία Κωνσταντίνου, Μέλος του Θεατρικού Εργαστηρίου, του Κέντρου Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος του Δήμου Κορινθίων

 

15:00 – 16:30
Επίσκεψη στην Διώρυγα ΑΕ για τις Βυθιζόμενες Γέφυρες (Ίσθμια ή Ποσειδωνία) στον Ισθμό της Κορίνθου

16:30 – 18:00
Τρίτη Θεματική Συνεδρία
Ευρωπαϊκοί Όμιλοι Εδαφικής Συνεργασίας, Δίκτυα Πόλεων, Αναπτυξιακοί Οργανισμοί & Σύνδεσμοι ως Κομβικοί Φορείς Συνεργασίας των ΟΤΑ

Ομιλίες

 

Δρ. Γρηγόριος Κωνσταντέλλος
Δημόσιας Διοίκησης, Ειδίκευση στην Διοίκηση Αερομεταφορών, Δρ. Διοικητικής Επιστήμης, Μέλος ΔΣ Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής, Μέλος Διοικητικού Συμβουλίου Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Δήμαρχος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, Πρόεδρος Ευρωπαϊκού Ομίλου Εδαφικής Συνεργασίας ’Εύξεινη Πόλη’

‘Αξιοποίηση Δυνατοτήτων για Διεθνείς Συνεργασίες, Συμπράξεις & Χρηματοδοτήσεις των ΟΤΑ με τον Ευρωπαϊκό Όμιλο Εδαφικής Συνεργασίας – Εύξεινη Πόλη’

 

Δημήτριος Καφαντάρης
Στέλεχος ΔΕΗ, π. Αντινομάρχης Μεσσηνίας, π. Δήμαρχος Πύλου – Νέστορος, Γενικός Γραμματέας Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Πρόεδρος Δικτύου Πόλεων ‘ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ’

‘Αναπτυξιακές & Περιβαλλοντικές Δράσεις & Πρωτοβουλίες του Δικτύου Πόλεων ‘Βιώσιμη Πόλη’ & ο Ρόλος του ως Ενδιάμεσου Φορέα Διαχείρισης’

 

Παρασκευή (Εύη) Τατούλη
Νομικός, Αντιπρόεδρος Ελληνικού Παραρτήματος Ευρωπαϊκής Ένωσης Γυναικών, Σύμβουλος Περιφερειακού Στρατηγικού Σχεδιασμού, Διευθύνουσα Σύμβουλος Αναπτυξιακού Οργανισμού Ευδήμος ΑΕ, Δήμων Ραφήνας-Πικερμίου, Μαραθώνα, Λαυρίου & Καρύστου

‘Δυνατότητες & Προοπτικές για τους ΟΤΑ από την Σύσταση Αναπτυξιακού Οργανισμού’

 

Πέτρος Τράκας
Μηχανικός Παραγωγής & Διοίκησης, Γενικός Γραμματέας Αναπτυξιακού Συνδέσμου Δήμων Δυτικής Θεσσαλονίκης

‘Αναπτυξιακός Σύνδεσμος Δήμων Δυτικής Θεσσαλονίκης: Παραδειγματική Περίπτωση Θετικής Συνεργασίας’

 

Συντονισμός

Αθανάσιος Βασιλόπουλος
Ελεύθερος Επαγγελματίας, Πρόεδρος Ομοσπονδίας Επαγγελματικών, Βιοτεχνικών & Εμπορικών Σωματείων Νομού Μεσσηνίας, Δήμαρχος Καλαμάτας

 

Χριστίνα Ταβουλτσίδου
Οικονομολόγος, π. Στέλεχος Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Επιχειρησιακού Προγράμματος Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Γενική Γραμματέας Δήμου Καβάλας

18:00 – 19:30
Τέταρτη Θεματική Συνεδρία
Οικονομική Διοίκηση με Τυποποίηση & Ασφάλεια Δεδομένων σε ΟΤΑ

Ομιλίες

 

Δημήτρης Ηλιόπουλος
Αναλυτής Προγραμματιστής, Γενικός Διευθυντής TEST Πληροφοριακά Συστήματα ΟΕ
‘Διασταύρωση Στοιχείων & Εξοικονόμηση Πόρων σε Δημοτικές Υπηρεσίες με Ψηφιακές Εφαρμογές’

 

Δέσποινα Ρικανιάδη
Πληροφορικός, Ειδίκευση στις Επιστήμες Πληροφορικής, Διευθύνουσα Σύμβουλος ΝΟΗΣΙΣ Πληροφορική ΑΕ

‘Διαδικτυακή Εξυπηρέτηση Συναλλασσομένων Πολιτών με Δήμους & Περιφέρειες με Συστήματα Ψηφιακής Διαλειτουργικότητας Υπηρεσιών

 

Νικόλαος Μανούσης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών, Ειδίκευση στην Διαχείριση Κατασκευών, π. Γενικός Γραμματέας Δήμου Κω, Γενικός Διευθυντής Public Soft ΙΚΕ

‘Ψηφιακή Διαχείριση Δημοσίων Συμβάσεων ΟΤΑ Μέσω Ολοκληρωμένου Συστήματος Διαχείρισης Δαπανών – PublicPro

 

Μιχαήλ Καρακατσάνης
Μετεωρολόγος – Προγνώστης, Επισμηναγός ε.α. (Πολεμικής Αεροπορίας), Ιστορικός Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, Γενικός Γραμματέας Δήμου Χερσονήσου

 

 

Κυριάκος (Κύρος) Ιωσηφίδης
Μηχανικός Πληροφορικής, Ειδίκευση στο Project Management, Γενικός Διευθυντής AlphaOmegaZed AE

‘Εναρμόνιση Υπηρεσιών ΟΤΑ με Γενικό Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (ΕΕ 679/2016) & Σύστημα Διαχείρισης Ασφάλειας Πληροφοριών (ISO 27001:2013): Το Παράδειγμα του Δήμου Χερσονήσου’

 

 

Συντονισμός

Γεώργιος Ιωακειμίδης
Πολιτικός Μηχανικός, π. Μέλος Διοικητικού Συμβουλίου Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, π. Πρόεδρος Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής, Μέλος Διοικητικού Συμβουλίου Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Δήμαρχος Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη

 

Αικατερίνη Πάλλη
Εκπαιδευτικός, Ειδίκευση στις Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών & Κρίσεων, Γενική Γραμματέας Δήμου Λαυρεωτικής

19:30 – 21:00
Πέμπτη Θεματική Συνεδρία
Πρότυπες Ψηφιακές Εφαρμογές στις Δημόσιες Λειτουργίες των ΟΤΑ

Ομιλίες

 

Αθανάσιος Περυσινάκης
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, Διευθύνων Σύμβουλος Συνεργασία – Σύμβουλοι Ανάπτυξης ΕΠΕ

‘Στρατηγική Έξυπνης Πόλης & Internet of Things για Εφαρμογή Καινοτομιών στις Υπηρεσίες των Δήμων’

 

Αντώνης Παρασκευόπουλος
Μηχανικός Πληροφορικής, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στον Ψηφιακό Μετασχηματισμό, Γενικός Διευθυντής Core Solutions EE – Σύμβουλοι Επιχειρήσεων – Διαδικτυακές Εφαρμογές

‘Βέλτιστος Στρατηγικός Οικονομικός Σχεδιασμός Έξυπνης Πόλης: Από την Θεωρία στην Πράξη

 

Χαράλαμπος (Μπάμπης) Σάμιος
Μηχανικός Πληροφορικής, Ειδίκευση στην Επιστήμη Πληροφορικής, Γενικός Διευθυντής 01 Solutions Hellas

‘Καινοτομική Ψηφιακή Πλατφόρμα Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού σε Δήμο’

 

Δημήτριος Χριστοδουλάκης
Μαθηματικός, Ειδίκευση στην Επιστήμη των Υπολογιστών, Διευθύνων Σύμβουλος PublicOTA

‘Ολική Ψηφιακή Διαχείριση Αιτημάτων Πολιτών με Εξοικονόμηση Πόρων & Άμεση Ανταποκρισιμότητα Υπηρεσιακών Λειτουργιών’

 

 

Συντονισμός

Ελένη Βάκα
Νομικός, Δήμαρχος Χαλκιδέων

 

Δημήτριος Αντωνιάδης
Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, Επικοινωνίας & Δημοσίων Σχέσεων, Ειδίκευση στην Κοινωνική Πολιτική, Ειδίκευση στον Αναπτυξιακό Προγραμματισμό, Γενικός Γραμματέας Δήμου Ζωγράφου

 

21:00 – 21:45
Μουσική Εκδήλωση από το Κέντρο Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος του Δήμου Κορινθίων, Εξωτερικός χώρος Δημοτικού Θεάτρου, ΤΚ 201 31, Κόρινθος

 

21:45 – 22:00
Υποδοχή από Δήμαρχο Κορινθίων στο Δημαρχείο, Κολιάτσου 32, ΤΚ 201 31, Κόρινθος

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Σάββατο, 3 Ιουλίου 2021

08:30 – 10:00
Περιήγηση Συνέδρων σε Επιλεγμένα Τοπόσημα της Κορίνθου (Άγαλμα Πήγασος, Καθεδρικός Ναός Αποστόλου Παύλου, Δημοτική Πινακοθήκη Κορίνθου)

Υπεύθυνοι Ξενάγησης

 

Σπυρίδων Ζαχαριάς
Απόστρατος Ελληνικής Αστυνομίας, Αντιδήμαρχος Παιδείας, Πολιτισμού, Κοινωνικής Πολιτικής & Αλληλεγγύης Δήμου Κορινθίων

 

Ευάγγελος Παπαϊωάννου
Επιχειρηματίας, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος & Ποιότητας Ζωής Δήμου Κορινθίων

 

Δρ. Αντωνία Τζαναβάρα
Αρχαιολόγος – Ιστορικός Τέχνης, Δρ. Μουσειολογίας, Έφορος Δημοτικής Πινακοθήκης Κορινθίων, Προϊσταμένη Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων Κέντρου Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος Δήμου Κορινθίων

4ο Λύκειο Κορίνθου
Περιοχή Αγίου Γεωργίου, ΤΚ 201 31, Κόρινθος

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

Ολομέλεια 
Αμφιθέατρο, 4ο Λύκειο Κορίνθου

 

10:00 – 10:30
Οδηγίες για την Υποστήριξη & Λειτουργία των Θεματικών Εργαστηρίων

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Σε 3 Αίθουσες

10:30 – 13:00

1ο Ειδικό Θεματικό Εργαστήριο Αυτοδιοικητικού Διαλόγου
Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση, Αποτελεσματικότητα, Λογοδοσία: Ανάπτυξη Προτάσεων για μια Νέα Αρχιτεκτονική στην Τοπική Αυτοδιοίκηση
(Αίθουσα Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση)

Παρεμβάσεις – Προτάσεις

Ιωάννης Ψυχάρης
Καθηγητής Περιφερειακής Οικονομικής Ανάλυσης, Πρόεδρος Τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών, Πρόεδρος Ελληνικού Τμήματος Ευρωπαϊκής Εταιρείας Περιφερειακής Επιστήμης (ERSA)

‘Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση & Πολιτική Συνοχής στην Τοπική Αυτοδιοίκηση’

 

*Μιχάλης Σταυριανουδάκης
Αγρονόμος – Τοπογράφος Μηχανικός, π. Δήμαρχος Δάφνης – Υμηττού, Γενικός Γραμματέας Εσωτερικών & Οργάνωσης Υπουργείου Εσωτερικών

‘Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση & Κυβερνητική Πολιτική για την Τοπική Αυτοδιοίκηση’

 

*Ιωάννης Αναστασάκης
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στον Δομοστατικό Σχεδιασμό & Ανάλυση Κατασκευών, Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Πρασίνου & Καθημερινότητας Δήμου Ηρακλείου

‘Όραμα & Προοπτικές Ανάπτυξης της Πόλης με Σχέδιο Ολοκληρωμένων Αστικών Παρεμβάσεων’

 

Γεώργιος Διδασκάλου
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Επιστήμη & Τεχνολογία Υδατικών Πόρων, Υποψήφιος Δρ. Πολεοδομικής Πολιτικής στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, π. Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας & Ιονίου, π. Γενικός Γραμματέας Δήμου Αμαρουσίου, Γενικός Γραμματέας Πολιτισμού Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού

‘Αναγκαιότητα για Αποτελεσματικότητα & Αποδοτικότητα στην Δημόσια Διοίκηση & την Τοπική Αυτοδιοίκηση

 

Γεώργιος Πατούλης
Ιατρός – Ορθοπεδικός, Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, π. Πρόεδρος Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Περιφερειάρχης Αττικής

‘Δημόσια Διοίκηση & Τοπική Αυτοδιοίκηση: Μια Διαχείριση Αρμοδιοτήτων με Σχέση Ισορροπίας & Αποτελεσματικότητα

 

Παύλος Γερουλάνος
Ιστορικός, Ειδίκευση στην Δημόσια Διοίκηση, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, π. Γενικός Γραμματέας Απόδημου Ελληνισμού, π. Βουλευτής Επικρατείας, π. Υπουργός Πολιτισμού & Τουρισμού, Επικεφαλής Δημοτικής Παράταξης ‘Αθήνα Είσαι Εσύ’ στον Δήμο Αθηναίων

‘Διοίκηση Ευθύνης με Καθολικές Αρμοδιότητες & Αναγέννηση της Σχέσης του Πολίτη με την Τοπική Αυτοδιοίκηση’

 

Δρ. Βιργινία Στεργίου
Εκπαιδευτικός, π. Σύμβουλος Εκπαίδευσης στην Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Ελλάδος στον Διεθνή Οργανισμό των Ηνωμένων Εθνών για την Εκπαίδευση, τον Πολιτισμό & τις Επιστήμες (UNESCO), Δρ. Διδακτικής, Ιστορίας & Φιλοσοφίας των Μαθηματικών, Δήμαρχος Στυλίδας

Νέα Αρχιτεκτονική Διοίκησης για Προοπτική Ανάπτυξης στους Μικρούς Δήμους

 

Κωνσταντίνος Καλογράνης
Δημοσιογράφος – Επικοινωνιολόγος, Συμπρόεδρος Πράσινου Κινήματος, Γενικός Διευθυντής Αυτοδιοικητικής Ιστοσελίδας OΤAΝews.gr

‘Πράσινη Agenda & Περιβαλλοντικές Αρμοδιότητες για την Τοπική Αυτοδιοίκηση

 

Μαρία Καμμά – Αλειφέρη
Διοίκησης Επιχειρήσεων & Οργανισμών, Στέλεχος στην Δημόσια Διοίκηση & σε ΟΤΑ, Δήμαρχος Τήλου

‘Προτάσεις για Αποτελεσματική Διοίκηση με Αναπτυξιακή Προοπτική στους Μικρούς Νησιωτικούς Δήμους

 

Συντονισμός

Σάββας Ζαμανίδης
Γεωπόνος, Παιδαγωγός, Ειδίκευση στην Ζωοτεχνία & Διατροφή Αγροτικών Ζώων, π. Καθηγητής Εφαρμογών ΑΤΕΙ Φλώρινας, π. Πρόεδρος ΓΕΩΤΕΕ Δυτικής Μακεδονίας, π. Δήμαρχος Εορδαίας, Γενικός Γραμματέας Δήμου Φλώρινας

 

Νικόλαος Σηφάκης
Δημοσιογράφος, Καθηγητής Δημοσιογραφίας, Μέλος ΕΣΗΕΑ, Μέλος ΠΣΑΤ, Μέλος AIPS, Διευθυντής Ενημερωτικής Ιστοσελίδας Inthecity.gr, Παραγωγός Εκπομπής για την Τοπική Αυτοδιοίκηση στο Κανάλι 1 – Δημοτικό Ραδιόφωνο Πειραιά

 

Νέλλη – Κανέλλα Παπαχελά
Νομικός, π. Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Αθηναίων, π. Αντιδήμαρχος Εμπορίου, Ανάπτυξης & Διαχείρισης Κοινόχρηστων Χώρων Δήμου Αθηναίων, Γενική Γραμματέας Δήμου Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη

 

Γεώργιος Λαιμός
Δημοσιογράφος, Μέλος ΕΣΗΕΑ, Παρουσιαστής Εκπομπής για την Τοπική Αυτοδιοίκηση ‘Δημοσκοπήσεις’, στο Κανάλι Attica TV, Αρχισυντάκτης Ιστοσελίδας Paraskhnio.gr, Υπεύθυνος Αυτοδιοικητικού Ρεπορτάζ στην Εφημερίδα Παρασκήνιο

10:30 – 13:00
2ο Ειδικό Θεματικό Εργαστήριο Ψηφιακής Διακυβέρνησης
Ψηφιακός Μετασχηματισμός & Εξυπηρέτηση του Πολίτη: Αμεσότητα, Διαφάνεια & Εξοικονόμηση Πόρων για τους ΟΤΑ
(Αίθουσα Ψηφιακός Πολίτης)

Παρεμβάσεις – Προτάσεις

 

Μαίρη Γαλαζούλα
Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Διαχείριση Ανθρώπινων Πόρων, Στέλεχος Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής, π. Γενική Γραμματέας Δήμου Ηρακλείου (Αττικής), Διευθύντρια Γραφείου Υφυπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης

‘Ψηφιακή Εξυπηρέτηση του Πολίτη με Αμεσότητα & Διαφάνεια από τους ΟΤΑ’

 

Δήμητρα Λυγούρα
Πληροφορικής, Ειδίκευση στο Project Management, Διευθύντρια Γραφείου Γενικού Γραμματέα Ψηφιακής Διακυβέρνησης & Απλούστευσης Διαδικασιών, Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

‘Εθνική Πολιτική Διαδικασιών στην Υπηρεσία της Τοπικής Αυτοδιοίκησης

 

Βασιλική Τζοβλά
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ, Ειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα, Διευθύντρια Υποστήριξης Λειτουργίας Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης, Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης, Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

‘Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας: Κέντρο Καταχώρησης & Άντλησης Στοιχείων Επικοινωνίας των Πολιτών’

 

Παναγιώτης Μαρινάκος
Αναλυτής Ψηφιακών Διαδικασιών, Ειδικός Συνεργάτης Υπουργού Επικρατείας & Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

‘Ψηφιακός Μετασχηματισμός & Εξυπηρέτηση Πολιτών με το MyLiveKEΠ: Η Νέα Διαδικασία Έκδοσης του Τέλους Ακίνητης Περιουσίας

 

Αλέξανδρος Τσιατσιάμης
Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων με Marketing, π. Γενικός Γραμματέας Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων & Αναπτυξιακής Συνεργασίας Υπουργείου Εξωτερικών, π. Διευθύνων Σύμβουλος Αναπτυξιακής Εταιρείας Δήμου Αθηναίων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αθηναίων

‘Ψηφιακή Διακυβέρνηση & Καινοτομίες στις Υπηρεσιακές Λειτουργίες του Δήμου Αθηναίων’

 

Γεώργιος Οικονομίδης
Πολιτικός Μηχανικός, π. Διευθυντής Τεχνικών Υπηρεσιών & π. Διευθυντής Επιχειρησιακού Συντονισμού Δήμου Λαρισαίων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Λαρισαίων

‘Ψηφιακός Μετασχηματισμός & Καινοτομίες για Εξυπηρέτηση Πολιτών & Εξοικονόμηση Πόρων στον Δήμο Λάρισας’

 

Γεώργιος Σισαμάκης
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Επιστήμη του Εφοδιασμού, Αντιδήμαρχος Προγραμματισμού, Ψηφιακού Μετασχηματισμού & Τουρισμού Δήμου Ηρακλείου

‘Το Ηράκλειο του Μέλλοντος με Έξυπνες & Φιλικές Υπηρεσίες, με Προσβασιμότητα & Ίσες Ευκαιρίες στους Πολίτες’

 

Ιωάννης Καμπούρης
Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Υγιεινή Τροφίμων & Διαχείριση Τροφών, π. Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Νότιας Ρόδου, Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής, Διοικητικής Εξυπηρέτησης Πολίτη & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Δήμου Ρόδου

‘Στάδια & Καινοτομίες για την Μετάβαση του Δήμου Ρόδου στην Ψηφιακή Εποχή’

 

Καλλίστρατος Γρηγοριάδης
Πολιτικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στην Επικοινωνία, Επαγγελματίας της Επικοινωνίας, Αντιδήμαρχος Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Ψηφιακής Πολιτικής & Καινοτομίας Δήμου Βέροιας

‘Ψηφιακός Μετασχηματισμός Δήμου Βέροιας για Ηλεκτρονική Εξυπηρέτηση Δημοτών & Επιχειρήσεων’

 

Συντονισμός

Αθανάσιος Παπαδόπουλος
Οικονομολόγος, π. Βουλευτής Αχαΐας, Πρόεδρος Αναπτυξιακής Εταιρείας ΑΧΑΪΑ ΑΕ, Πρόεδρος Δικτύου Μαρτυρικών Πόλεων & Χωριών Ελλάδας, Πρόεδρος Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Δυτικής Ελλάδας, Δήμαρχος Καλαβρύτων

 

Μαρία Ναδάλη
Φιλοσοφικής, Εκπαιδευτικός, Στέλεχος Διοίκησης στο Πρόγραμμα Διοικητικής Εξυπηρέτησης Πολιτών του Αιγαίου «Αστερίας», π. Στέλεχος ΚΕΠ, Δήμαρχος Σίφνου

 

Δημήτριος Μήλιος
Πολιτικός Μηχανικός Έργων Υποδομής, Ειδίκευση στην Διαχείριση Φυσικών Καταστροφών & Κρίσεων στην Διοίκηση, π. Διευθυντής Υδάτων Πελοποννήσου στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Πελοποννήσου – Δυτικής Ελλάδας – Ιονίων Νήσων, Εκτελεστικός Γραμματέας Περιφέρειας Ιονίων Νήσων

 

Δημήτριος Ραφτόπουλος
Αγρονόμος – Τοπογράφος Μηχανικός, Γεωλόγος – Γεωφυσικός, Ειδίκευση στην Γεωδαισία, Ειδίκευση στην Περιφερειακή & Τοπική Ανάπτυξη & Αυτοδιοίκηση, Γενικός Γραμματέας Δήμου Μάνδρας – Ειδυλλίας

10:30 – 13:00
3ο Ειδικό Θεματικό Εργαστήριο Εμπειρογνωμόνων
Επισημάνσεις & Συστάσεις από τον Κύκλο Εμπειρογνωμόνων των ΟΤΑ του Περιοδικού ΠρΟΤΑση

(Αίθουσα Εμπειρογνώμονες ΟΤΑ)

Παρεμβάσεις – Προτάσεις

 

Βασίλειος Κέφης
Καθηγητής Δημοσίου Management, Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Οικονομίας & Δημόσιας Διοίκησης, π. Πρόεδρος Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης, Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών

‘Κομβική Διασύνδεση Δια Βίου Μάθησης με Διαδικασίες Διοίκησης & Προτυποποίησης σε Δημόσιους Οργανισμούς & Υπηρεσίες ΟΤΑ’

 

Δρ. Δέσποινα Νάσαινα
Νομικός, Δρ. Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης, Απόφοιτος Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Στέλεχος Διεύθυνσης Οργάνωσης & Λειτουργίας Τοπικής Αυτοδιοίκησης Υπουργείου Εσωτερικών, Εμπειρογνώμονας Περιοδικού ΠρΟΤΑση

‘Αναδεικνύοντας την Πολιτική Διάσταση στην Ερμηνεία των Νομοθετικών Διατάξεων’

 

Ιωάννης Σελίμης
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στο Δημόσιο Δίκαιο & Δημόσια Πολιτική, Ειδίκευση στο Marketing & Επικοινωνία, Υποψήφιος Δρ. Εσωτερικού Ελέγχου στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, π. Συντονιστής Στρατηγικού Σχεδιασμού & Επικοινωνίας Σώματος Ελεγκτών – Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης, Εκτελεστικός Γραμματέας Περιφέρειας Αττικής

‘Εσωτερικός Έλεγχος ως Ποιοτικό Εργαλείο Διοίκησης, Προγραμματισμού & Τυποποίησης Διαδικασιών στους ΟΤΑ’

 

Ανδρομάχη Πατσιαβούρα
Φιλόλογος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Υποψήφια Δρ. Αειφορικής Ανάπτυξης & Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Απόφοιτη Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Στέλεχος Διεύθυνσης Προσωπικού Τοπικής Αυτοδιοίκησης Υπουργείου Εσωτερικών, Εμπειρογνώμονας Περιοδικού ΠρΟΤΑση

Ανάπτυξη Συνεργατικής Οργανωσιακής Κουλτούρας ως Προϋπόθεση Ανάπτυξης του Ανθρώπινου Δυναμικού & Επίτευξης Συνέργειας στους ΟΤΑ

 

Δρ. Αγγελική Μπουρμπούλη
Αγγλικής Φιλολογίας, Ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία, Ειδίκευση στις Διεθνείς Σχέσεις, Ειδίκευση στο Coaching, Δρ. Γλωσσικών Δεξιοτήτων στην Δημόσια Διοίκηση, Υπεύθυνη Σπουδών & Έρευνας, Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης

‘Σύγχρονα Εργαλεία Διαμορφωτικής Ηγεσίας & Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού στην Τοπική Αυτοδιοίκηση’

 

Δρ. Αντώνιος Καρβούνης
Πολιτικών Επιστημών & Διεθνών Σπουδών, Ειδίκευση στις Διεθνείς Σχέσεις, Δρ. Πολιτικής Ανάλυσης, Απόφοιτος Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Εθνικό Σημείο Επαφής Ευρωπαϊκού Προγράμματος ‘Ευρώπη για τους Πολίτες 2014-2020’, Υπουργείο Εσωτερικών, Πρόεδρος Διυπουργικής Επιτροπής για τις Διεθνείς Συνεργασίες των ΟΤΑ, Στέλεχος Υπουργείου Εσωτερικών, Εμπειρογνώμονας Περιοδικού ΠρΟΤΑση

‘Γεωπολιτική Διάσταση στις Διεθνείς Συνεργασίες & Συμμετοχή σε Δίκτυα των Ελληνικών Δήμων’

 

Ηλίας Σαββάκης
Χημικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Ειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα, π. Γενικός Γραμματέας Δήμου Αγίου Δημητρίου, Διδάσκων Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, Υπεύθυνος Επιχειρησιακής Ανάπτυξης Δημόσιας Εταιρείας Διανομής Αερίου, Επιστημονικός Συνεργάτης Council of Europe

‘Διαδημοτικές Συνεργασίες με την Μεθοδολογία του Συμβουλίου της Ευρώπης & Προκλήσεις από την Εφαρμογή των Λειτουργιών Εσωτερικού Ελέγχου στους ΟΤΑ’

 

Κίμων Σιδηρόπουλος
Πολιτικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στις Αναπτυξιακές Σπουδές, Απόφοιτος Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Τμηματάρχης Οργάνωσης Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α’ Βαθμού, Διεύθυνση Οργάνωσης & Λειτουργίας ΟΤΑ Υπουργείου Εσωτερικών, Εμπειρογνώμονας Περιοδικού ΠρΟΤΑση

‘Νέες Τεχνολογίες & Άσκηση Αρμοδιοτήτων στους ΟΤΑ: Μετασχηματισμός Λειτουργιών με Κριτήρια Αποτελεσματικότητας, Αποδοτικότητας & Διαφάνειας’

 

Σοφία Λουκαδούνου
Γεωλόγος, Ειδίκευση στην Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση, Στέλεχος Υπηρεσίας Συντονισμού Εθνικής Ψηφιακής Πύλης (gov.gr), Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

‘Ψηφιακός Μετασχηματισμός Διοικητικών Διαδικασιών & Εξυπηρέτηση Πολιτών Μέσω της Εθνικής Ψηφιακής Πύλης gov.gr

Συντονισμός

Παναγιώτης (Τάκης) Παπαδόπουλος
Δικηγόρος, π. Αντιπρόεδρος Δικηγορικού Συλλόγου Πατρών, Πρόεδρος Περιφερειακού Τμήματος Πατρών Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, Πρόεδρος Περιφερειακού Συμβουλίου Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας

 

Αθανασία Παπαϊωάννου
Διοίκησης Μονάδων Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Στέλεχος Δήμου Αθηναίων, π. Γενική Γραμματέας Δήμου Τήνου

 

Αθανάσιος Ζεκεντές
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Οικονομική Πολιτική & Εφαρμοσμένη Οικονομική, Στέλεχος Ομίλου ΟΤΕ, Δήμαρχος Λοκρών

 

Χρήστος Μούτσιος
Διεθνών & Ευρωπαϊκών, Ειδίκευση στην Περιβαλλοντική Διακυβέρνηση & Βιώσιμη Ανάπτυξη, Εκτελεστικός Γραμματέας Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας

ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Σε 12 Αίθουσες

10:30 – 13:00
1η Ομάδα Εργαστηρίων: Βέλτιστες Πρακτικές Οικονομικής Διοίκησης σε ΟΤΑ

10:30 – 13:00
1ο Θεματικό Εργαστήριο

Οικονομία Πόρων με Καινοτομικές Εφαρμογές στην Διοίκηση Πόλεων & στην Εξυπηρέτηση Πολιτών
(Αίθουσα 1/l)

Ομιλίες

 

Ιωάννης Φωστηρόπουλος
Διοίκησης Μονάδων Υγείας & Πρόνοιας, Ειδίκευση στην Τοπική & Περιφερειακή Ανάπτυξη & Αυτοδιοίκηση, Αντιπρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων, Μέλος Διοικητικού Συμβουλίου Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής, Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου

 

Ιωάννης Κοντός
Μαθηματικός – Πληροφορικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, Υποψήφιος Δρ. στην Ιατρική Πληροφορική στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, π. Γενικός Γραμματέας Δήμου Καλλιθέας, Διευθύνων Σύμβουλος InfoWay IKE

‘Σύστημα Διοικητικής Ευφυΐας & Αποτελεσματικότητας ΟΤΑ – e-Πιλοτήριο: Η Δόκιμη Εφαρμογή του στον Δήμο Παλαιού Φαλήρου

 

Θεόδωρος Αμπατζόγλου
Φαρμακοποιός, Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, π. Διοικητής ΟΑΕΔ, π. Διοικητής ΙΚΑ, π. Πρόεδρος Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου, Δήμαρχος Αμαρουσίου

 

Αντώνιος Ψαράς
Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών, Ειδίκευση στις Τηλεπικοινωνίες & τα Πληροφοριακά Συστήματα, Ειδίκευση στην Ηλεκτρονική Μηχανική, Γενικός Διευθυντής Microbase PC

‘Ολική Ψηφιακή Διαχείριση Αιτημάτων Πολίτη σε Διαλειτουργικότητα με τις Υπηρεσίες: Μία Πρωτοποριακή Εφαρμογή Εξοικονόμησης Πόρων στον Δήμο Αμαρουσίου’

 

Κωνσταντίνος Μοχιανάκης
Εκπαιδευτικός, Διευθυντής Κέντρου Προώθησης Δημοκρατικού Διαλόγου, Επιχειρηματικότητας & Καινοτομίας “ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΟ” Δήμου Ηρακλείου, Δημιουργός Ιστοσελίδας www.citybranding.gr, Προϊστάμενος Πληροφορικής Δήμου Ηρακλείου

‘Ψηφιακή Εξυπηρέτηση Συναλλασσόμενων Πολιτών με Δημοτικές Υπηρεσίες: Οι Καινοτομίες του Δήμου Ηρακλείου

 

Ευάγγελος Αυλήτης
Διοίκησης Επιχειρήσεων, Φοροτεχνικός, Αντιδήμαρχος Προσωπικού – Οικονομικών, Εποπτείας Μέτρων κατά του Κορωνοϊού & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Δήμου Κηφισιάς
‘Καινοτομική Εφαρμογή Έξυπνης Πόλης στην Υπηρεσία του Πολίτη: Διαχείριση Αιτημάτων στον Δήμο Κηφισιάς για Ψηφιακά Πιστοποιητικά & Βεβαιώσεις’

 

Χρυσάνθη Παχίδου
Φυσικός, Πληροφορικός, Δημιουργός & Υπεύθυνη Θεατρικής Ομάδας «ΜΕΛΙΣΣΑΝΘΗ», Αντιδήμαρχος Πολιτισμού, Αθλητισμού & Νεολαίας Δήμου Πετρούπολης

 

 

Κωνσταντίνος Πανουτσόπουλος
Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης, Ειδίκευση στην Αγορά Ακινήτων, Γενικός Διευθυντής Developing Solutions EE

‘Καινοτομική Διαχείριση Αιτημάτων Πολιτών στον Πολιτισμό & Αθλητισμό με Διαφάνεια, Αμεσότητα & Εξοικονόμηση Πόρων: Η Εφαρμογή στις Υπηρεσίες του Δήμου Πετρούπολης’

 

Συντονισμός

Δρ. Ευστάθιος Αναστασόπουλος
Χημικός, Εκπαιδευτικός, Ειδίκευση στην Ενόργανη Ανάλυση, Δρ. Χημείας, Επιστημονικός Συνεργάτης ΑΤΕΙ Πελοποννήσου, π. Δήμαρχος Μεσσήνης, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας, Περιφέρεια Πελοποννήσου

Σαμπρίνα Τβισς
Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Ευρωπαϊκή Οικονομία & Πολιτική, π. Προϊσταμένη Χρηματο-Οικονομικών Τμημάτων ΟΤΕ, Γενική Γραμματέας Δήμου Λοκρών

 

Αννίβας Παπακυριάκος
Φαρμακοποιός, Δήμαρχος Βέλου – Βόχα

10:30 – 13:00
2o Θεματικό Εργαστήριο
Ψηφιακός Προγραμματισμός στην Διαχείριση Ανταποδοτικών Πόρων & στην Εκκαθάριση Δαπανών
(Αίθουσα 2/ II)

Ομιλίες

Παναγιώτης Καραβοκύρης
Αναλυτής Προγραμματιστής, Υποτομεάρχης Υποστήριξης Εφαρμογών, Διεύθυνση Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών, Διαχειριστής Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας

‘Αξιοποίηση Δυνατοτήτων της Εφαρμογής Διαχείρισης Δημοτικών Τελών & Φόρων Ακινήτων των Δήμων της ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ

 

Ιωάννης Τσιάμης
Διοίκησης Επιχειρήσεων & Οργανισμών, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Ορχομενού, Μέλος ΔΣ & Πρόεδρος Μόνιμης Επιτροπής Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ΚΕΔΕ, Μέλος Εθνικής Αντιπροσωπείας στην Επιτροπή των Περιφερειών της Ευρωπαϊκής Ένωσης

‘Πρωτοβουλίες & Εφαρμογές της ΚΕΔΕ για την Υποστήριξη των Δήμων στην Εξοικονόμηση & στην Βέλτιστη Διαχείριση των Ανταποδοτικών Πόρων’

 

Παναγιώτης Κόρδας
Πληροφορικός, Διευθυντής Υποκαταστήματος Πάτρας, Μηχανογραφική Consulting Services ΑΕ

‘Σύστημα Διαχείρισης Στοιχείων Τελών Ακινήτων Ηλεκτροδοτούμενων Παροχών από Δήμο – Infinity In & Infinity Out

 

Αλκιβιάδης (Άλκης) Χριστάκης
Ψηφιακών Συστημάτων, Ειδίκευση στην Τεχνικο-Οικονομική Διοίκηση Ψηφιακών Συστημάτων, Διευθυντής Δημόσιου Τομέα, TEST Πληροφοριακά Συστήματα ΟΕ

‘Ολοκληρωμένη Ψηφιακή Εφαρμογή Δημοτικού Κοιμητηρίου: Παραδειγματικές Αναφορές’

 

Θεοπούλα (Πόπη) Κυμιατζή
Διοικητικός, Υπεύθυνη Ολοκληρωμένου Συστήματος Διαχείρισης Δαπανών – PublicPro Δήμου Νέας Σμύρνης, Τμηματάρχης Προμηθειών Δήμου Νέας Σμύρνης

‘Ψηφιακή Διαχείριση Δημοσίων Συμβάσεων & Τυποποιημένη Ακολουθία Εκκαθάρισης Δαπανών στον Δήμο Νέας Σμύρνης’

 

Συντονισμός

*Αικατερίνη Ιγνατιάδου
Δικηγόρος, π. Καθηγήτρια στην Σχολή Αστυφυλάκων Νάουσας, Δήμαρχος Σκύδρας

 

Αναστάσιος Χρόνης
Αστυνομικός, Διοίκησης Μονάδων Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Δήμαρχος Επιδαύρου

 

Αικατερίνη Λαφαζάνη
Λογιστικής, Γενική Γραμματέας Δήμου Αργιθέας

10:30 – 13:00
3ο Θεματικό Εργαστήριο
Στρατηγική Οικονομικότητας στην Διαχείριση, Ψηφιοποίηση & Φύλαξη Αρχείων

(Αίθουσα 3/III)

Ομιλίες

 

Δρ. Νικόλαος Ραπτάκης
Μηχανικός Παραγωγής & Διοίκησης, Ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Επιστήμη Εργασίας, Δρ. Ποιότητας & Οργάνωσης, Επιθεωρητής Διεθνούς Φορέα Πιστοποίησης DQS-UL & Ευρωπαϊκού Οργανισμού Ποιότητας στα Πρότυπα ΕΝ ISO 9001 & SA 8000, Εκτελεστικός Γραμματέας Περιφέρειας Κρήτης

‘Νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Διαχείρισης Έργων & Ψηφιακών Δεδομένων στην Περιφέρεια Κρήτης’

 

Κωνσταντίνος Γαλανάκης
Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Υποστήριξη Συστημάτων (Logistics), Σύμβουλος Επιχειρησιακής Ανάπτυξης Δημόσιου Τομέα, Αρχειοθήκη AE

 

Νικόλαος Στεργίου
Μηχανικός Αυτοματισμού, Key Account Manager, Αρχειοθήκη AE

‘Ψηφιοποίηση Φυσικού Αρχείου ως Καινοτόμο Εργαλείο Τεχνολογικής Ανάπτυξης & Εξυπηρέτησης των Πολιτών στους ΟΤΑ’

Θεοχάρης Κυριακίδης
Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στο Διεθνές Marketing, Γενικός Γραμματέας Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης

 

Ανδρέας Γεωργίου
Επιχειρηματίας, Ειδικός στην Ασφάλεια & Φύλαξη Αρχείων, Διευθύνων Σύμβουλος The Records Hub AE

‘Ασφαλής Φύλαξη & Ψηφιοποίηση Πολεοδομικού Αρχείου Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης’

 

Αγγελική Πάνου
Φιλοσοφικής, Ειδίκευση στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο, Πιστοποιημένη Υπεύθυνη Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, Διευθύντρια Διοικητικών Υπηρεσιών Δήμου Νέας Σμύρνης

‘Διοικητική Καινοτομία στην Λήψη Αποφάσεων με την Ψηφιοποίηση του Αρχείου του Ανθρώπινου Δυναμικού: Η Περίπτωση της Νέας Σμύρνης’

 

Ιωάννης Δημητρακόπουλος
Διοικητικός Επιστήμονας, Ειδίκευση σε Εθνική & Κοινοτική Διοίκηση, π. Επιστημονικός Σύμβουλος Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης, π. Επικεφαλής Ομάδας Διοικητικών Θεμάτων Ψηφιακής Πύλης ΔήμοςData, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αχαρνών

‘Ψηφιακή Οργάνωση & Διαχείριση του Αρχείου της Νομικής Υπηρεσίας στον Δήμο Αχαρνών’

 

Συντονισμός

Μαρία Ανδρούτσου
Φυσικός, Ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Στατιστική, Τραπεζικός, Δήμαρχος Αγίου Δημητρίου

Χρήστος Λαμπρόπουλος
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στις Συγκοινωνιακές Μελέτες, π. Αντιδήμαρχος Δήμου Τρίπολης, Πρόεδρος Οικονομικής Επιτροπής Περιφέρειας Πελοποννήσου, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Αρκαδίας

 

Παναγιώτα Γεωργακοπούλου
π. Στέλεχος Τράπεζας, Δήμαρχος Οιχαλίας

10:30 – 13:00
4o Θεματικό Εργαστήριο
Προγραμματισμός & Βέλτιστη Αξιοποίηση Δημόσιων Επιχορηγήσεων για την Πανδημία

(Αίθουσα 4/ IV)

Ομιλίες

 

Εμμανουήλ Τσέπελης
Επιχειρηματίας, Δήμαρχος Ξάνθης

‘Οργάνωση Διαχείρισης Κρίσιμων Περιστάσεων Πανδημίας & Ορθολογική Αξιοποίηση Ειδικευμένων Δημόσιων Επιχορηγήσεων από τον Δήμο Ξάνθης

 

Ευγενία Στυλιανού
Γεωπόνος, Ειδίκευση στην Μοριακή Βιολογία, Γενική Συντονίστρια Σχεδίου Ολοκληρωμένης Αστικής Παρέμβασης & Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης Δήμου Ηρακλείου, Γενική Γραμματέας Δήμου Ηρακλείου

‘Προγραμματισμός Αναγκών & Δαπανών με Επίλυση Προβλημάτων Ανθρώπινου Δυναμικού στην Περίοδο της Πανδημίας: Η Περίπτωση του Δήμου Ηρακλείου’

Νικόλαος Νικολάου
Οικονομολόγος, π. Προϊστάμενος Διοικητικού Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης Αποχέτευσης Κοζάνης, Γενικός Γραμματέας Δήμου Κοζάνης

‘Οικονομικός Προγραμματισμός & Αντιμετώπιση Προβλημάτων Γενικού Πληθυσμού στην Περίοδο Πανδημίας στον Δήμο Κοζάνης’

Ευστάθιος Ρεστέμης
Πολιτικός Επιστήμονας – Ιστορικός, Κοινωνικός Λειτουργός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας, Μέλος ΔΣ & Επιστημονικής Επιτροπής Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Ασπροπύργου

‘Αντιμετώπιση Κρίσιμων Καταστάσεων σε Ομάδες Πληθυσμού & Οικονομικός Προγραμματισμός στον Δήμο Ασπροπύργου στην Περίοδο της Πανδημίας’

Θεόδωρος Μπαρής
Παιδαγωγικής Εκπαίδευσης, Ειδίκευση στην Εκπαιδευτική Πολιτική & τον Κοινωνικό Αποκλεισμό, Εκπαιδευτικός, π. Σχολικός Σύμβουλος, Δήμαρχος Ερυμάνθου

 

Μαρία Σαλπόγλου
Υγειονολόγος, Επόπτης Δημόσιας Υγείας, Επιστημονικά Υπεύθυνη Εταιρείας MS Απολυμαντική

‘Οργάνωση & Διαχείριση Υγειονομικών Αναγκών του Δήμου Ερυμάνθου στην Περίοδο της Πανδημίας για την Προστασία της Σχολικής Κοινότητας’

 

Συντονισμός

Δήμητρα Κεχαγιά
Αγρονόμος – Τοπογράφος Μηχανικός, Απόφοιτη Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Μηχανικός Μελετών Κτηματογράφησης στο «Ελληνικό Κτηματολόγιο», Δήμαρχος Πεντέλης

Δήμος Βέρδος
Αξιωματικός Πυροσβεστικού Σώματος ε.α., Δήμαρχος Ευρώτα

Ανδρονίκη Κυριτσά
Δικηγόρος, Ειδίκευση στις Ποινικές & Εγκληματολογικές Επιστήμες, Γενική Γραμματέας Δήμου Αλμυρού

2η Ομάδα Εργαστηρίων: Νομοθεσία & Διαδικασίες Οικονομικής Διαχείρισης σε ΟΤΑ

10:30 – 13:00
5ο Θεματικό Εργαστήριο

Νομοθεσία & Διαδικασίες Νέου Δημοσιονομικού Ελέγχου
(Αίθουσα 5/V)

Ομιλίες

 

Δρ. Πολυχρονία Κουτσομπόη
Νομικός, Δημοσιολόγος, Δρ. Δημοσίου Δικαίου, Μέλος Ελληνικού Ινστιτούτου Εσωτερικών Ελεγκτών, Νομικός στο Ελεγκτικό Συνέδριο

Νέος Δημοσιονομικός Έλεγχος από το Ελεγκτικό Συνέδριο στους ΟΤΑ: Πλαίσιο & Κανόνες Εφαρμογής

 

Κωνσταντία Γκιουλετζή
Οικονομολόγος, Ειδίκευση σε Marketing & Επικοινωνία, Ειδίκευση στην Στρατηγική Χρηματο-Οικονομική Διοίκηση & Διοικητική Λογιστική, Μέλος Ελληνικού Ινστιτούτου Εσωτερικών Ελεγκτών, π. Ελέγκτρια Δαπανών & Εσόδων στο Ελεγκτικό Συνέδριο, Γενική Γραμματέας Δήμου Κασσάνδρας

‘Ανάλυση Σταδίων & Διαδικασιών Δημοσιονομικού Ελέγχου σε ΟΤΑ για το Έτος 2017 & Ανταπόκριση Φορέων σε Ευρήματα’

 

Παρασκευή (Εύη) Λάππα
Νομικός, Ειδίκευση στο Δίκαιο Δημοσίων Συμβάσεων, Πιστοποιημένη από Ευρωπαϊκή Επιτροπή στις Πολιτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Πιστοποιημένη από UNESCO στην Διοίκηση & Διαχείριση Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων, Γενική Γραμματέας Δήμου Θέρμης

‘Ελεγκτικές Διαδικασίες σε Δήμο: Αλλαγή Φιλοσοφίας στην Αντιμετώπιση του Ελέγχου & Τυποποίηση Διαδικασιών’

 

Νικόλαος Νικολακόπουλος
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, π. Τραπεζικό Στέλεχος, Γενικός Γραμματέας Δήμου Καλλιθέας

‘Συνεργασία με Γενικό Λογιστήριο του Κράτους για Υλοποίηση Δημοσιονομικού Ελέγχου για το 2017 & Ανταπόκριση της Δημοτικής Διοίκησης του Δήμου Καλλιθέας

Αικατερίνη Σωτήρχου
Οικονομολόγος, Λογιστής Α’ Τάξης, Τμηματάρχης Εκκαθάρισης Δαπανών Δήμου Νέας Σμύρνης

‘Διαχείριση & Ολοκλήρωση Διαδικασίας Νέου Δημοσιονομικού Ελέγχου για το 2017 στον Δήμο Νέας Σμύρνης από την Δημοτική Αρχή & την Οικονομική Υπηρεσία’

 

Συντονισμός

 

Ιωάννης Μαλτέζος
Δικηγόρος, π. Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Άργους, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Αργολίδας, Περιφέρεια Πελοποννήσου

Ευσταθία Χριστοπούλου
Νομικός, Στέλεχος Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, Γενική Γραμματέας Δήμου Λαμιέων

Δρ. Ροζίνα Βαβέτση
Αθλητική Επιστήμονας, Ειδίκευση στην Οργάνωση & Διοίκηση Αθλητισμού, Δρ. στις Αποκαταστάσεις Τραυματισμών & στην Προφύλαξη, Αντιπρόσωπος ΚΕΔΕ στην Επιτροπή Δήμων & Περιφερειών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Πρόεδρος Συνδέσμου Ύδρευσης Πεδινών & Ημιορεινών Δήμων Νομού Άρτας, Δήμαρχος Νικολάου Σκουφά

10:30 – 13:00
6o Θεματικό Εργαστήριο
Νομοθεσία Δημοσίων Συμβάσεων & Πλαίσιο Προδικαστικών Προσφυγών
(Αίθουσα 6/ VI)

Ομιλίες

 

Δημοσθένης Κασσαβέτης
Αναπληρωτής Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου & Πολιτικής Επιστήμης, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, π. Ειδικός Γραμματέας Σώματος Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης

‘Ελεγκτικό Έργο & Λειτουργίες της Τοπικής Αυτοδιοίκησης: Μια Νέα Αντίληψη Διοίκησης’

 

Δρ. Ελένη Βελγάκη
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Μηχανική, Δρ. Μηχανικής, Γενική Διευθύντρια Αναπτυξιακού Προγραμματισμού Έργων & Υποδομών Περιφέρειας Αττικής

‘Διοικητικές Διαδικασίες για την Σύναψη Συμβάσεων στα Δημόσια Έργα στους ΟΤΑ’

 

Δρ. Μιλτιάδης Κύρκος
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση Δομοστατικού, Ειδίκευση Διοίκησης Επιχειρήσεων, Δρ. Αντισεισμικού Σχεδιασμού, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αγίας Παρασκευής

Διοικητικός Προγραμματισμός Δήμου για την Σύναψη Συμβάσεων στα Χρηματοδοτούμενα Έργα & Προμήθειες στους ΟΤΑ

 

Γιώργος Σελούλης
Δικηγόρος, Ειδικός σε Νομικά Θέματα ΟΤΑ, Επιστημονικός Συνεργάτης Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘Κλεισθένης’

‘Νομοθεσία & Διαδικασίες Σύναψης & Υλοποίησης Προγραμματικών Συμβάσεων με Φορείς ΟΤΑ’

 

Αργυρώ Τσουλούφα
Νομικός, π. Γενική Γραμματέας Δήμου Αγίας Βαρβάρας, Ειδικός Επιστήμονας Αρχής Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών

‘Επίλυση Διαφορών από Αρχή Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών σε Θέματα Διαγωνιστικών Διαδικασιών των ΟΤΑ’

 

Συντονισμός

Δημήτριος Λουκάς
Εκπαιδευτικός, Δήμαρχος Λαυρεωτικής

 

*Παρασκευή (Βούλα) Καράλη
Οδοντίατρος, π. Πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Ορχομενού, Δήμαρχος Ορχομενού

 

Παναγιώτης Καρούμπαλης
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Οικονομικών Μονάδων & Οργανισμών, Σύμβουλος Αναπτυξιακών Προγραμμάτων ΟΤΑ, Γενικός Γραμματέας Δήμου Παλαιού Φαλήρου

10:30 – 13:00
7ο Θεματικό Εργαστήριο
Νομοθεσία & Δόκιμες Εφαρμογές Δομής Εσωτερικής Ελέγχου

(Αίθουσα 7/VII)

Ομιλίες

 

Γεώργιος Δανόπουλος
Δικηγόρος, Μέλος Ενώσεως Ελλήνων Συνταγματολόγων, Μέλος Εταιρείας Διοικητικών Μελετών, Προϊστάμενος Νομικής Υπηρεσίας Ελληνικής Εταιρείας Τοπικής Ανάπτυξης & Αυτοδιοίκησης ΑΕ

‘Νομοθετικές Προβλέψεις για τον Εσωτερικό Έλεγχο στους ΟΤΑ με τον Νόμο 4795/2021’

 

Θεόδωρος Καριπίδης
Χημικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος Εταιρείας Σύμβουλοι Ανάπτυξης Lever ΑΕ

‘Δομή Εσωτερικού Ελέγχου σε Δήμο: Προετοιμασία Υπηρεσιών, Κατάρτιση Στελεχών & Υλοποίηση Ετήσιου Προγράμματος Δράσης’

 

Παναγιώτης Αγγελόπουλος
Οικονομολόγος, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας, Ειδίκευση στην Διαχείριση Ανθρώπινων Πόρων, Ειδίκευση στην Εθνική & Κοινοτική Διοίκηση, Υποψήφιος Δρ. στην Δημόσια Διοίκηση στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, Πρόεδρος Ινστιτούτου Καποδίστριας

‘Θεσμικό Πλαίσιο για την Σύσταση & Υποστήριξη Δήμου στην Λειτουργία Δομής & Διαδικασιών Εσωτερικού Ελέγχου’

 

Γεώργιος Κουμπαράκης
Περιβαλλοντολόγος, Ειδίκευση σε Περιβάλλον & Ανάπτυξη, Υποψήφιος Δρ. Ανάπτυξης & Λιμενικής Πολιτικής Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, Manager Τομέα Τοπικής Αυτοδιοίκησης & Εταίρος στην Diadikasia Business Consulting – Σύμβουλοι Επιχειρήσεων ΑΕ

‘Υποστήριξη Δήμου στην Αναδιοργάνωση Δομών & στην Βελτίωση Διαδικασιών Εσωτερικού Ελέγχου’

 

Ελένη Χαλβατζά
Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Τοπική Αυτοδιοίκηση & στην Δημόσια Διοίκηση, π. Διευθύντρια Επιχειρησιακού Σχεδιασμού & Πληροφορικής Δήμου Αθηναίων, Γενική Γραμματέας Δήμου Αγίου Δημητρίου

‘Πιλοτικό Πρόγραμμα Εσωτερικού Ελέγχου στον Δήμο Αγίου Δημητρίου ως Εργαλείο Ενίσχυσης Αποτελεσματικότητας, Διοίκησης & Διαφάνειας’

 

Συντονισμός

Ειρήνη Βελισσαροπούλου
Βιβλιοθηκονόμος, Ιδιοκτήτης Κέντρου Ξένων Γλωσσών, Δήμαρχος Κέας

 

Δρ. Χρήστος Πάλλης
Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων & στα Χρηματο-Οικονομικά, π. Δήμαρχος Μεθάνων, π. Πρόεδρος ΕΟΤ, Δρ. Δημόσιας Διοίκησης & Οικονομικών Αυτοδιοίκησης, Γενικός Γραμματέας Δήμου Πετρουπόλεως

 

 

Ελένη Γκοτσοπούλου
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στον Περιβαλλοντικό Σχεδιασμό Πόλεων & Κτιρίων, Στέλεχος Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας & Ιονίου, Γενική Γραμματέας Δήμου Ερυμάνθου

10:30 – 13:00
8o Θεματικό Εργαστήριο
Παραδειγματικές Αναφορές σε Πρότυπες Διαδικασίες Οικονομικής Διοικησης

(Αίθουσα 8/ VIII)

Ομιλίες

 

Παρασκευή (Βίκυ) Εξαδακτύλου
Δασολόγος, Ειδίκευση στην Κλιματική Αλλαγή, Ειδίκευση στην Οργάνωση & Διοίκηση, Υποψήφια Δρ. Κλιματικής Αλλαγής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Γενική Γραμματέας Δήμου Ηρωϊκής Πόλης Νάουσας

‘Ψηφιακός Μετασχηματισμός Διοικητικών & Οικονομικών Διαδικασιών σε Δήμο της Περιφέρειας: Δόκιμες Προτάσεις & Εφαρμογές’

 

Θεόδωρος Μπακώλης
Στατιστικής & Ασφαλιστικής Επιστήμης, Ειδίκευση στο Εργατικό Δίκαιο & στην Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού, Γενικός Γραμματέας Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης

‘Αξιοποίηση Γεωγραφικών Πληροφοριακών Συστημάτων (GIS) σε Δήμο & Reporting Tools: Η Διαχείριση της Ακίνητης Περιουσίας στον Δήμο Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης

 

Βασιλική Γαλάτη
Διοίκησης Μονάδων Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Τμηματάρχης Ανθρώπινου Δυναμικού Δήμου Νέας Σμύρνης

‘Καινοτομική Διαχείριση Αδειών Προσωπικού με Εξοικονόμηση Χρόνου & Διαφάνεια: Η Περίπτωση του Δήμου Νέας Σμύρνης’

 

Ευάγγελος Δημητρίου
Χειρούργος Οδοντίατρος, Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Πολιτικής Προστασίας Δήμου Μαρκοπούλου, Πρόεδρος Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Μαρκοπούλου

‘Διοικητική Οργάνωση & Οικονομική Διαχείριση Εσόδων – Δαπανών σε Λιμενικό Ταμείο Δήμου’

 

Γεώργιος Λαρίσσης
Μεταλλειολόγος Μηχανικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Ειδικός σε Διαχείριση Προγραμμάτων ΕΣΠΑ για την Μικρομεσαία Επιχειρηματικότητα, π. Σύμβουλος στην Παγκόσμια Τράπεζα, Στέλεχος Βιομηχανικής Διοίκησης, Πρόεδρος Κέντρου Κοινωνικής Προστασίας & Αλληλεγγύης Δήμου Νέας Σμύρνης

‘Διοίκηση Ολικής Ποιότητας στον Κοινωνικό Τομέα: Στρατηγική Μικρών Παρεμβάσεων με Μεγάλη Αποτελεσματικότητα’

 

Συντονισμός

Γεώργιος Γκιώνης
Οικονομολόγος, Επιχειρηματίας – Σύμβουλος Επενδύσεων, Διεθνής Προπονητής Βόλεϊ, Αντιπρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Συνδέσμου Ιαματικών Πηγών Ελλάδας, Δήμαρχος Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων

 

*Αναστασία Χαλκιά – Δημητροπούλου
Λογιστικής, Εκπαίδευση σε Προγραμματισμό & Χειρισμό Η/Υ, Μέλος ΔΣ – Οικονομική Επόπτρια Επιμελητηρίου Χαλκιδικής, Δήμαρχος Κασσάνδρας

 

Χρήστος Ζαχαριάς
Οικονομολόγος, Νομικός, Γενικός Γραμματέας Δήμου Σικυωνιών

3η Ομάδα Εργαστηρίων: Προσέλκυση Πόρων με Συνεργασίες & Δικτύωση στους ΟΤΑ

10:30 – 13:00
9ο Θεματικό Εργαστήριο

Αναπτυξιακές Προοπτικές Συμμετοχής σε Ευρωπϊκούς Ομίλους Εδαφικής Συνεργασίας & Δίκτυα Πόλεων
(Αίθουσα 9/IX)

Ομιλίες

 

Δρ. Δημήτριος Πλευράκης
Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, Νομικός, Ειδίκευση στην Φιλοσοφία Δικαίου, Υποψήφιος Δρ. στην Ιστορία Δικαίου στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, π. Γενικός Γραμματέας Απόδημου Ελληνισμού Υπουργείου Εξωτερικών, Γενικός Γραμματέας Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου

‘Διασπορά Ελληνισμού με Διπλωματία – Δίκτυα Πόλεων στην Νοτιοανατολική Ευρώπη’

 

Αθανάσιος (Σάκης) Παπαγεωργίου
Αθλητικός Επιστήμονας, Νομικός, Ειδίκευση στην Οργάνωση & Διοίκηση Αθλητισμού, Ειδικός σε Προγράμματα Διακρατικών Συνεργασιών Φορέων ΟΤΑ, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Μέλος ΔΣ Ευρωπαϊκών Ομίλων Εδαφικής Συνεργασίας ‘Εύξεινη Πόλη’ & ‘Έλικας’, Αντιπρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘Κλεισθένης’

‘Αναπτυξιακή Δυναμική & Προοπτικές από την Συμμετοχή ΟΤΑ σε Ευρωπαϊκό Όμιλο Εδαφικής Συνεργασίας

 

Ιωάννης Γεώργιζας
Φυσικός, Ειδίκευση στην Πληροφορική, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Γενικός Διευθυντής Δικτύου Πόλεων ‘ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ’

‘Παραδειγματικές Αναφορές Αναπτυξιακής Προοπτικής & Εισροής Πόρων σε Δήμους Μέλη του Δικτύου Πόλεων ‘Βιώσιμη Πόλη

 

Δημήτριος Λιανός
Διοίκησης Επιχειρήσεων, Επιχειρηματίας – Ξενοδόχος, Δήμαρχος Νάξου & Μικρών Κυκλάδων, Πρόεδρος Δικτύου Αειφόρων Νήσων Δάφνη

‘Δικτύωση & Αναπτυξιακές Προοπτικές για Αειφόρο & Έξυπνη Διαχείριση Φυσικών Πόρων & Υποδομών στις Νησιωτικές Περιοχές’

 

Κοσμάς Αναγνωστόπουλος
Πολιτικός Μηχανικός – Συγκοινωνιολόγος, Ειδίκευση στην Πολεοδομία – Χωροταξία, Συντονιστής Δικτύου ΟΤΑ για την Βιώσιμη Κινητικότητα (CIVINET CY-EL) Ελλάδα – Κύπρος

‘Νέες Περιβαλλοντικές Προκλήσεις για τους ΟΤΑ & Αξιοποίηση Χρηματοδοτικών Δυνατοτήτων για Βιώσιμη Κινητικότητα: Δικτύωση, Συμπράξεις & Συνέργειες’

 

Συντονισμός

Στεφανία Τανιμανίδου
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στα Τραπεζικά & Χρηματοοικονομικά, Αντιδήμαρχος Διαδημοτικής Συνεργασίας & Απόδημου Ελληνισμού Δήμου Θεσσαλονίκης

 

Ιωάννης Καλαφατέλης
Ηλεκτρονικός Βιομηχανικών Αυτοματισμών, Αναπτυξιακός Σύμβουλος ΟΤΑ, Δήμαρχος Δήμου Διονύσου

 

Ασημίνα Κυριακού
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, Απόφοιτη Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Στέλεχος Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας, Γενική Γραμματέας Δήμου Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννης

10:30 – 13:00
10o Θεματικό Εργαστήριο
Διοικητική Στήριξη & Προγραμματική Σύμβαση με Αναπτυξιακό Οργανισμό ΟΤΑ
(Αίθουσα 10/ X)

Ομιλίες

 

Ευάγγελος Μπουρνούς
Φυσικός, Ειδίκευση στην Πληροφορική, π. Προϊστάμενος Τμήματος Προγραμματισμού, Οργάνωσης & Πληροφορικής Δήμου Μαραθώνα, Δήμαρχος Ραφήνας – Πικερμίου

‘Αναγκαιότητα Συμμετοχής Περιφερειακού Δήμου σε Αναπτυξιακό Οργανισμό: Η Πρώτη Προσπάθεια’

 

Ευθύμιος Καραΐσκος
Δικηγόρος, π. Νομικός Σύμβουλος Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, π. Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Φθιώτιδας Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, Πρόεδρος ΦΟΔΣΑ Στερεάς Ελλάδας, Δήμαρχος Λαμιέων

‘Παραδειγματική Διαδημοτική Συνεργασία με Αναπτυξιακή Στόχευση: Ο Αναπτυξιακός Οργανισμός Αμφικτυονίες ΑΕ στην Φθιώτιδα’

Παναγιώτης Αντωνακόπουλος
Ιατρός, Ειδίκευση στην Καρδιολογία, π. Βουλευτής Αχαΐας, Απόφοιτος Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας, Δήμαρχος Πύργου

‘Στρατηγική Συνεργασία Δήμων για την Υποστήριξη Κοινών Προγραμμάτων & Έργων με Αναπτυξιακό Οργανισμό: Η Εταιρικότητα του Δήμου Πύργου με τον Δήμο Φυλής

 

Γεώργιος Μαχειμάρης
Επιχειρηματίας, π. Δήμαρχος Θιναλίων, π. Νομάρχης Κέρκυρας, Δήμαρχος Βορείου Κέρκυρας

‘Σύμπραξη Δήμων για Αντιμετώπιση Αναγκών σε Χρηματοδοτήσεις & Έργα: Ένα Συνεργατικό Πλαίσιο για Βόρεια & Νότια Κέρκυρα’

 

Ιωάννης Σέγκος
Μηχανικός Πληροφορικής, Παιδαγωγός, Ειδίκευση στο Διεθνές & Ευρωπαϊκό Οικονομικό Δίκαιο, Εφοριακός, Δήμαρχος Χερσονήσου

‘Αναβαθμίζοντας Υφιστάμενη Αναπτυξιακή Εταιρεία σε Αναπτυξιακό Οργανισμό για την Εκπλήρωση Διακριτών Στόχων Δήμων με την Αξιοποίηση Χρηματοδοτικών Εργαλείων: Η Προσπάθεια του Δήμου Χερσονήσου’

 

Συντονισμός

Αθανασία Στιβακτή
Οικονομολόγος, Δημόσιας Διοίκησης, Ειδίκευση στην Φορολογία & Ελεγκτική, π. Στέλεχος Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Παρνασσού, Δήμαρχος Αμφίκλειας – Ελάτειας

 

Δρ. Αναστάσιος Γκιολής|
Ιατρός, Ειδίκευση στην Καρδιολογική Εντατικής θεραπείας, Ειδίκευση στην Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας, Δρ. Καρδιολογίας, π. Αναπληρωτής Γραμματέας Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Πελοποννήσου, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Κορινθίας, Περιφέρεια Πελοποννήσου

 

 

Μαρία Κακαλή
Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Δήμαρχος Αγίου Ευστρατίου

10:30 – 13:00
11ο Θεματικό Εργαστήριο
Χρηματοδοτικές Δυνατότες Πράσινου Ταμείου & Ενίσχυση Περιβαλλοντικής Ταυτότητας

(Αίθουσα 11/XI)

Ομιλίες

 

Δημήτριος Παπαστεργίου
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Δήμαρχος Τρικκαίων

‘Καινοτομική Οργάνωση & Λειτουργία Λαϊκής Αγοράς στον Δήμο Τρικκαίων: Μια Νέα Οικονομική Δυναμική για την Τοπική Κοινωνία’

 

Μενέλαος Μποκέας
Φιλόλογος, Ειδίκευση στην Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού, Ειδίκευση στην Χρήση Τεχνολογιών Πληροφορικής & Επικοινωνιών, π. Διευθυντής Ανθρώπινου Δυναμικού στον Τομέα της Φιλοξενίας, Δήμαρχος Μαλεβιζίου

‘Έξυπνο Σύστημα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων με Ανακύκλωση στην Πηγή σε Κομβικούς Κοινόχρηστους Χώρους του Δήμου Μαλεβιζίου’

 

Νικόλαος Καρανικόλας
Αναπληρωτής Καθηγητής στην Πολυτεχνική Σχολή στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Τοπογράφος Μηχανικός, Ειδίκευση στον Σχεδιασμό & Διαχείριση Τοπικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης, Δήμαρχος Ηρωϊκής Πόλεως Νάουσας

‘Ανάπλαση Κοινόχρηστων Χώρων με Βύθιση Δικτύων & Θωράκιση του Αστικού Τοπίου της Πόλης της Νάουσας’

 

Ανδρέας Στεργίου
Δημόσιας Διοίκησης & Οικονομικών, Ειδίκευση στο Δίκαιο, Οικονομία & Τεχνολογία στην Δημόσια Διοίκηση, Υποψήφιος Δρ. Δημοσίων Οικονομικών στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, Λογιστής – Φοροτεχνικός, Δήμαρχος Αργιθέας

Εγκατάσταση Αστικού Εξοπλισμού σε Απομακρυσμένο Ορεινό Οικισμό για Προσέλκυση & Διευκόλυνση Κατοίκων & Επισκεπτών: Η Περίπτωση του Χωριού Αργύρι στην Κοιλάδα του Αχελώου

 

Φώτιος Μάγγος
Αθλητικός Επιστήμονας, Εκπαιδευτικός, Διαιτητής Ποδοσφαίρου, π. Συνεργάτης Βρετανικού Συμβουλίου για Πιστοποιητικά Γλωσσομάθειας, Δήμαρχος Λειψών

‘Έξυπνος Φωτισμός με Εξοικονόμηση Ενέργειας & Ενίσχυση Πρασίνου στην Παραλιακή Ζώνη & στο Δημοτικό Πάρκο του Δήμου Λειψών’

 

Συντονισμός

 

Θεόδωρος Βερούτης
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Πολιτική Προστασία & Διαχείριση Φυσικών & Τεχνολογικών Καταστροφών, Ειδίκευση στην Διαχείριση Τεχνικών Έργων, Στέλεχος Τεχνικής Υπηρεσίας Δήμου Σπάρτης, Αντιπρόεδρος Αντιπροσωπείας Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος στην Περιφέρεια Πελοποννήσου, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Λακωνίας, Περιφέρεια Πελοποννήσου

 

Μανωλία (Λίλιαν) Στεφανάκη
Δασολόγος, Ειδίκευση στον Περιβαλλοντικό Σχεδιασμό Πόλεων & Κτιρίων, Ειδίκευση στο Περιβάλλον & Βιώσιμη Ανάπτυξη, π. Υπεύθυνη Εθνικού Δρυμού Σαμαριάς (Φαράγγι Σαμαριάς), Δήμαρχος Γαύδου

 

*Ιωάννης Ευμολπίδης
Πολεοδόμος, Ειδίκευση στην Πολεοδομία & Ανάπτυξη Ακινήτων, Ειδίκευση στην Μητροπολιτική Διακυβέρνηση, π. Ειδικός Σύμβουλος Δημάρχου Αθηναίων σε Θέματα Πολεοδομίας & Αστικού Σχεδιασμού, Αντιπρόεδρος ΔΣ Πράσινου Ταμείου, Υπουργείο Περιβάλλοντος & Ενέργειας

10:30 – 13:00
12o Θεματικό Εργαστήριο
Συνεργασίες & Συμπράξεις με Εταιρικούς Φορείς για Διεκδίκηση & Αξιοποίηση Πόρων

(Αίθουσα 12/ ΧΙI)

Ομιλίες

 

Αντώνιος Ψαράκης
Χημικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Υπολογιστική Μηχανική, Προϊστάμενος Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Επιχειρησιακού Προγράμματος Περιφέρειας Πελοποννήσου

‘Χρηματοδοτήσεις από τα Περιφερειακά Επιχειρησιακά Προγράμματα της Περιόδου 2014-2020 & Προετοιμασία για την Προγραμματική Περίοδο 2021-2027’

 

Νικόλαος Μπαλτάς
Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Λογιστική & στα Χρηματο-Οικονομικά, Γενικός Διευθυντής ΙΑΣΙΣ ΑΜΚΕ

 

Χαρά Σπυροπούλου
Ψυχολόγος, Ειδίκευση ως Ψυχοθεραπεύτρια, Υπεύθυνη Έρευνας & Ανάπτυξης ΙΑΣΙΣ ΑΜΚΕ

 

Εβίτα Αγαπητού
Νομικός, Υπεύθυνη Στρατηγικού Σχεδιασμού ΙΑΣΙΣ ΑΜΚΕ

‘Στρατηγική Συνεργασία Δήμων με την ΙΑΣΙΣ ΑΜΚΕ για Διεκδίκηση & Υποστήριξη Κοινών Χρηματοδοτούμενων Προγραμμάτων & Δράσεων

 

Δρ. Μάρκος Μαργαρίτης
Χημικός Μηχανικός, Δρ. στις Τεχνολογίες Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων, Μεταδιδάκτωρ στις Τεχνολογίες Διαχείρισης Στερεών & Υγρών Αποβλήτων, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος Break Even Consulting IKE

‘Κυκλική Οικονομία ως Κομβική Αναφορά στην Διεκδίκηση Χρηματοδότησης για Δημόσια Έργα & Υπηρεσίες’

 

Δρ. Εμμανουήλ Νικολαΐδης
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στο Διεθνές Εμπόριο, Δρ. Ναυτιλιακής Οικονομικής, Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Frederick Κύπρου, Διαχειριστής Premium Consulting ΟΕ

‘Επιχειρησιακός Σχεδιασμός ως Εργαλείο Ανάπτυξης των Δήμων στο Πλαίσιο της Προγραμματικής Περιόδου 2021-2027 για Διεκδίκηση Πόρων

 

Πολύδωρος Συρίγος
Γεωπόνος, Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Ειδίκευση στην Γεωργική Οικονομία, Πιστοποιημένος Αξιολογητής ΕΦΕΠΑΕ, Επιθεωρητής Συστημάτων Ποιότητας, Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Νέας Σμύρνης, Γενικός Διευθυντής Your Consulting Partner ΕΠΕ

‘Διαμορφώνουμε τον Δήμο μας με Βιώσιμους Στόχους, Εξοικονόμηση Πόρων & Έργα για τον Πολίτη Αξιοποιώντας τις Προσφερόμενες Χρηματοδοτήσεις’

 

Συντονισμός

 

Ευθαλία Παπαδοπούλου
Επιχειρηματίας, Δήμαρχος Φολεγάνδρου

 

Χρήστος Νέστορας
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση & Διαχείριση Οικονομικών Μονάδων & Οργανισμών, Γενικός Γραμματέας Δήμου Δάφνης – Υμηττού

 

Ευσταθία (Έφη) Λιάρου
Εκπαιδευτικός, Δήμαρχος Ελαφονήσου

Αμφιθέατρο, 4ο Λύκειο Κορίνθου

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ & ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΕΩΝ

Ολομέλεια

13:00 – 13:30
Παρουσίαση Τοπόσημων & Προβολή Τηλεοπτικού Υλικού από την Πόλη της Κορίνθου

Υπεύθυνοι Πολιτιστικής Περιήγησης

 

Σπυρίδων Ζαχαριάς
Απόστρατος Ελληνικής Αστυνομίας, Αντιδήμαρχος Παιδείας, Πολιτισμού, Κοινωνικής Πολιτικής & Αλληλεγγύης Δήμου Κορινθίων

 

Ευάγγελος Παπαϊωάννου
Επιχειρηματίας, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος & Ποιότητας Ζωής Δήμου Κορινθίων

 

Δρ. Αντωνία Τζαναβάρα
Αρχαιολόγος – Ιστορικός Τέχνης, Δρ. Μουσειολογίας, Έφορος Δημοτικής Πινακοθήκης Κορινθίων, Προϊσταμένη Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων Κέντρου Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος Δήμου Κορινθίων

13:30 – 14:00
Βραβεύσεις σε Επιστήμονες, Αιρετούς & Υπηρεσιακά Στελέχη Υπουργείων & ΟΤΑ

Δημαρχείο Κορινθίων
Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Κορινθίων
Κολιάτσου 32, ΤΚ 201 31, Κόρινθος

ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ & ΙΣΟΤΗΤΑ ΦΥΛΩΝ

Περιφερειάρχης & Δήμαρχοι Γυναίκες Συζητούν με Υφυπουργό & Γενική Γραμματέα

14:00 – 15:00
Υποδοχή από Δήμαρχο, Πρόεδρο ‘Κλεισθένη’ & Γενικό Διευθυντή Forum

 

Βασίλειος Νανόπουλος
Χημικός, Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Ειδίκευση στην Χημεία Τροφίμων, Σύμβουλος Επιχειρήσεων, π. Πρόεδρος Διαχειριστικής Δομής Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδος, Ηπείρου & Ιονίων Νήσων, π. Πρόεδρος Επιμελητηρίου Κορινθίας, Δήμαρχος Κορινθίων

 

Δρ. Μιχάλης Χρηστάκης
Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στις Ευρωπαϊκές Σπουδές, Δρ. Διεθνών Σχέσεων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Νέας Σμύρνης, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘Κλεισθένης’

 

Ιωάννης Νικλήτσας
Γενικός Διευθυντής Forum Training & Consulting

 

Ομιλίες

Μαρία Συρεγγέλα
Εκπαιδευτικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Υπηρεσιών, Αντιπρόεδρος Γυναικών Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (EPPWomen), Υφυπουργός Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων αρμόδια για την Δημογραφική Πολιτική & την Οικογένεια

 

*Γιάννα Χορμόβα
Μουσειολόγος, Διοικητικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στο Δημόσιο Δίκαιο & Δημόσια Πολιτική, Ειδίκευση στην Οργάνωση & Διοίκηση Μουσείων, Απόφοιτη Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, π. Γενική Γραμματέας Δήμου Καρπενησίου, π. Διευθυντής Γραφείου Υφυπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Γενική Γραμματέας Δημογραφικής & Οικογενειακής Πολιτικής & Ισότητας Φύλων

Παρεμβάσεις από Περιφερειάρχη & Δημάρχους Γυναίκες

Περιφερειάρχης

*Ρόδη Κράτσα – Τσαγκαροπούλου
Κοινωνιολογίας, Ειδίκευση στις Ευρωπαϊκές Σπουδές, π. Δημοτική Σύμβουλος Αθηναίων, π. Ευρωβουλευτής, π. Α’ Αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Μέλος Εκτελεστικής Επιτροπής Ένωσης Περιφερειών Ελλάδος, Μέλος Ελληνικής Αντιπροσωπείας στην Επιτροπή των Περιφερειών της ΕΕ, Περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων

 

Δήμαρχοι

Μαρία Ανδρούτσου
Φυσικός, Ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Στατιστική, Τραπεζικός, Δήμαρχος Αγίου Δημητρίου

 

Δρ. Ροζίνα Βαβέτση
Αθλητική Επιστήμονας, Ειδίκευση στην Οργάνωση & Διοίκηση Αθλητισμού, Δρ. στις Αποκαταστάσεις Τραυματισμών & στην Προφύλαξη, Αντιπρόσωπος ΚΕΔΕ στην Επιτροπή Δήμων & Περιφερειών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Πρόεδρος Συνδέσμου Ύδρευσης Πεδινών & Ημιορεινών Δήμων Νομού Άρτας, Δήμαρχος Νικολάου Σκουφά

 

Ελένη Βάκα
Νομικός, Δήμαρχος Χαλκιδέων

 

Ειρήνη Βελισσαροπούλου
Βιβλιοθηκονόμος, Ιδιοκτήτης Κέντρου Ξένων Γλωσσών, Δήμαρχος Κέας

 

Παναγιώτα Γεωργακοπούλου
π. Στέλεχος Τράπεζας, Δήμαρχος Οιχαλίας

 

Δέσποινα Θωμαΐδου
Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Εδαφομηχανική, τις Θεμελιώσεις & το Νέο Αντισεισμικό Κανονισμό, Δήμαρχος Νέας Ιωνίας

 

Αικατερίνη Ιγνατιάδου
Δικηγόρος, π. Καθηγήτρια στην Σχολή Αστυφυλάκων Νάουσας, Δήμαρχος Σκύδρας

 

Μαρία Κακαλή
Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Δήμαρχος Αγίου Ευστρατίου

 

Μαρία Καμμά – Αλειφέρη
Διοίκησης Επιχειρήσεων & Οργανισμών, Στέλεχος στην Δημόσια Διοίκηση & σε ΟΤΑ, Δήμαρχος Τήλου

 

Παρασκευή (Βούλα) Καράλη
Οδοντίατρος, π. Πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Ορχομενού, Δήμαρχος Ορχομενού

 

Δήμητρα Κεχαγιά
Αγρονόμος – Τοπογράφος Μηχανικός, Απόφοιτη Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης & Αυτοδιοίκησης, Μηχανικός Μελετών Κτηματογράφησης στο «Ελληνικό Κτηματολόγιο», Δήμαρχος Πεντέλης

 

Ευσταθία (Έφη) Λιάρου
Εκπαιδευτικός, Δήμαρχος Ελαφονήσου

 

Μαρία Ναδάλη
Φιλοσοφικής, Εκπαιδευτικός, Στέλεχος Διοίκησης στο Πρόγραμμα Διοικητικής Εξυπηρέτησης Πολιτών του Αιγαίου «Αστερίας», π. Στέλεχος ΚΕΠ, Δήμαρχος Σίφνου

 

Ευθαλία Παπαδοπούλου
Επιχειρηματίας, Δήμαρχος Φολεγάνδρου

 

Δρ. Βιργινία Στεργίου
Εκπαιδευτικός, π. Σύμβουλος Εκπαίδευσης στην Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Ελλάδος στον Διεθνή Οργανισμό των Ηνωμένων Εθνών για την Εκπαίδευση, τον Πολιτισμό και τις Επιστήμες (UNESCO), Δρ. Διδακτικής, Ιστορίας & Φιλοσοφίας των Μαθηματικών, Δήμαρχος Στυλίδας

 

Μανωλία (Λίλιαν) Στεφανάκη
Δασολόγος, Ειδίκευση στον Περιβαλλοντικό Σχεδιασμό Πόλεων & Κτιρίων, Ειδίκευση στο Περιβάλλον & Βιώσιμη Ανάπτυξη, π. Υπεύθυνη Εθνικού Δρυμού Σαμαριάς (Φαράγγι Σαμαριάς), Δήμαρχος Γαύδου

 

Αθανασία Στιβακτή
Οικονομολόγος, Δημόσιας Διοίκησης, Ειδίκευση στην Φορολογία & Ελεγκτική, π. Στέλεχος Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Παρνασσού, Δήμαρχος Αμφίκλειας – Ελάτειας

 

Μερόπη – Σπυριδούλα Υδραίου
Νομικός, Ειδίκευση στο Διεθνές Δίκαιο Επιχειρήσεων, Δήμαρχος Κεντρικής Κέρκυρας & Διαποντίων Νήσων

 

Αναστασία Χαλκιά – Δημητροπούλου
Λογιστικής, Εκπαίδευση σε Προγραμματισμό & Χειρισμό Η/Υ, Μέλος ΔΣ – Οικονομική Επόπτρια Επιμελητηρίου Χαλκιδικής, Δήμαρχος Κασσάνδρας

 

Συντονισμός

 

Μαίρη Γαλαζούλα
Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Διαχείριση Ανθρώπινων Πόρων, Στέλεχος Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής, π. Γενική Γραμματέας Δήμου Ηρακλείου (Αττικής), Διευθύντρια Γραφείου Υφυπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης

 

Φωτεινή Τολούδη
Πολιτικός Μηχανικός, π. Στέλεχος Δήμου Αμαρουσίου, Γενική Γραμματέας Δήμου Παιανίας

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ & ΣΗΜΕΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

14:30 – 17:00 (με επιλογή και προηγούμενη εγγραφή)
Η κάθε επίσκεψη από τις αναφερόμενες ακολούθως, θα προγραμματισθούν και θα υλοποιηθούν με βάση τις επιλογές με δήλωση των συμμετεχόντων, που υποβάλλεται ηλεκτρονικά με την υποβολή του αιτήματος εγγραφής ή δια ζώσης στην Γραμματεία του Συνεδρίου.

Επίσκεψη στον Αρχαιολογικό Χώρο της Ακροκορίνθου, ΤΚ 200 07, Κόρινθος

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου, ΤΚ 200 07, Κόρινθος

Επίσκεψη στο Οινοποιείο Λαυκιώτη, ΤΚ 205 00, Αρχαίες Κλεωνές – Νεμέα

Επίσκεψη στο Κτήμα Ρεπάνη, ΤΚ 205 00, Νεμέα

Επίσκεψη στο Θεματικό Πάρκο & Κατασκήνωση ‘The Ranch’, ΤΚ 200 04, Σοφικό Κορινθίας

Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Κορινθίας (Ε.Α.Σ.Κ.), ΤΚ 201 31, Κόρινθος

ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Κυριακή, 4 Ιουλίου 2021

Δημαρχείο Κορινθίων
Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Κορινθίων
Κολιάτσου 32, ΤΚ 201 31, Κόρινθος

 

ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑΣ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΗΜΩΝ

Ολομέλεια 

 

10:00 – 11:00
Συνάντηση Εργασίας

Ανταλλαγή Τεχνογνωσίας & Προτάσεις από το Δίκτυο Προϊσταμένων Οικονομικών Υπηρεσιών

Παρεμβάσεις

 

Ευλαμπία Μπουρουτζή
Οικονομολόγος, π. Προϊσταμένη Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Θεσσαλονίκης, Γενική Γραμματέας Δήμου Χαλκηδόνος

 

(Συντονιστής)

Θωμάς Γιαννιώτης
Οικονομικός Αναλυτής, Διευθυντής Οικονομικών Υπηρεσιών & Ανάπτυξης Δήμου Νέας Σμύρνης

 

(Συντονιστής)

Σπυρίδων Χαμακιώτης
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Λογιστική Επιστήμη, Λογιστής – Φοροτέχνης Α’ Τάξης, π. Γενικός Διευθυντής Δημόσιας Επιχείρησης Ανέγερσης Νοσηλευτικών Μονάδων ΑΕ, π. Γενικός Διευθυντής Οικονομικών Δήμου Αθηναίων

 

Κωνσταντίνος Λίγκρος
Οικονομολόγος, Λογιστής – Φοροτέχνης Α’ Τάξης, Διευθυντής Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Χαλκιδέων

 

Δημήτριος Χάστας
Διοίκησης Επιχειρήσεων & Οργανισμών, Ειδίκευση στην Οργάνωση & Διοίκηση Δημοσίων Οργανισμών, Υπηρεσιών & Δημοσίων Επιχειρήσεων, Λογιστής – Φοροτέχνης Α’ Τάξης, Διευθυντής Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Πειραιά

 

Γεώργιος Μαναργιάς
Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Λογιστής – Φοροτέχνης Α’ Τάξης, Διευθυντής Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Αλεξανδρούπολης

 

Μαρία Μαγγέλη
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Οικονομική & Περιφερειακή Ανάπτυξη, Διευθύντρια Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Αγίου Δημητρίου

 

Μαρία Πίτσα
Οικονομολόγος, Διευθύντρια Οικονομικών Υπηρεσιών Δήμου Κορινθίων

ΑΝΑΔΕΙΞΗ & ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΟΤΑ

Ολομέλεια

 

11:00 – 12:00
Συνάντηση Εργασίας

Διαδικασίες Ανάδειξης & Αξιολόγησης Καλών Πρακτικών Δήμων & Περιφερειών

Δρ. Βασίλειος Αναλυτής
Χημικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση σε Θέματα Περιβάλλοντος & Ενέργειας, Δρ. Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αγίων Αναργύρων – Καματερού

Ιωάννης Μπόγδης
Δημοσιογράφος, Ειδικός στον Επιχειρησιακό Προγραμματισμό & στην Διαχείριση Κοινοτικών Κονδυλίων & Έργων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αλεξανδρούπολης

 

(Συντονιστής)

 

Ανδρονίκη Κυριτσά
Δικηγόρος, Ειδίκευση στις Ποινικές & Εγκληματολογικές Επιστήμες, Γενική Γραμματέας Δήμου Αλμυρού

Σάββας Παπάζογλου
Δικηγόρος, Γενικός Γραμματέας Δήμου Εορδαίας

Μαίρη Γαλαζούλα
Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στην Διαχείριση Ανθρώπινων Πόρων, Στέλεχος Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής, π. Γενική Γραμματέας Δήμου Ηρακλείου (Αττικής), Διευθύντρια Γραφείου Υφυπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης

Νικόλαος Νικολακόπουλος
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, π. Τραπεζικό Στέλεχος, Γενικός Γραμματέας Δήμου Καλλιθέας

Μαρία Νταμάτη
Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης, Ειδίκευση στην Οικονομική Διοίκηση, Γενική Γραμματέας Δήμου Καλαμάτας

Γαβριήλ Κουρής
Κοινωνικός – Πολιτικός Επιστήμονας, Υποψήφιος Δρ. Πολιτικής & Διοίκησης Υπηρεσιών Υγείας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, Γενικός Γραμματέας Δήμου Μινώα Πεδιάδος

Κίμων Σαραφίδης
Πτυχιούχος Marketing, Αντιπρόσωπος Ιατρικών Υλικών, Πρόεδρος Αθλητικού Συλλόγου Σταυρούπολη ΕΚ, π. Αντιδήμαρχος Παιδείας & Πολιτισμού Δήμου Σταυρούπολης, Γενικός Γραμματέας Δήμου Παύλου Μελά

Βασιλική Σκαρπαθάκη
Διοικητικός Επιστήμονας, Ειδίκευση σε Εθνική & Κοινοτική Διοίκηση, π. Επιστημονική Σύμβουλος Δημάρχου Μαραθώνα, Σύμβουλος Επιχειρησιακής Ανάπτυξης ΟΤΑ, Επιστημονική Συνεργάτης Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘Κλεισθένης’

Θωμάς Καραμανίδης
Τεχνικός Επιστήμονας, Σύμβουλος Ποιότητας (ΕΛΟΤ), Ειδικός σε Οργάνωση & Διοίκηση Εκπαιδευτικού Έργου, Στέλεχος Περιφερειακού Ινστιτούτου Επιμόρφωσης Θεσσαλονίκης – ΕΚΔΔΑ, Ειδικός Συνεργάτης Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘ΚΛΕΙΣΘΕΝΗΣ’

 

(Συντονιστής)

Ελευθερία Χήτα
Πολιτικών Επιστημών, Ειδική Συνεργάτης Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘ΚΛΕΙΣΘΕΝΗΣ’

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ & ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ – ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Ολομέλεια 

 

12:00 – 13:00
Συνάντηση Εργασίας

Σύνοψη Εργασιών Συνεδρίου – Συμπεράσματα & Προτάσεις – Συνέντευξη Τύπου

Ιωάννης Μπόγδης
Δημοσιογράφος, Ειδικός στον Επιχειρησιακό Προγραμματισμό & στην Διαχείριση Κοινοτικών Κονδυλίων & Έργων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αλεξανδρούπολης

Αναστασία Σισμανίδου
Νομικός, Ειδίκευση στην Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδίκευση στις Οικονομικές & Πολιτικές Σπουδές στην Νοτιοανατολική Ευρώπη, Ειδίκευση στην Παιδαγωγική, Υποψήφια Δρ. στην Δια Βίου Μάθηση στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, π. Μέλος Επιτροπής Θεσμών Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, Γενική Γραμματέας Δήμου Ωραιοκάστρου

Αθανάσιος Γαλανόπουλος
Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Τοπική & Περιφερειακή Ανάπτυξη & Αυτοδιοίκηση, π. Μέλος Δημοτικής Επιτροπής Διαβούλευσης Δήμου Ξάνθης, Γενικός Γραμματέας Δήμου Αβδήρων

Μιχάλης Καρακατσάνης
Μετεωρολόγος – Προγνώστης, Επισμηναγός ε.α. (Πολεμικής Αεροπορίας), Ιστορικός Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, Γενικός Γραμματέας Δήμου Χερσονήσου

Μάριος Ρήγας
Πολιτικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στο Δημόσιο Δίκαιο & Πολιτική Επιστήμη, Υποψήφιος Δρ. Πολιτικών Επιστημών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Γενικός Γραμματέας Δήμου Καρπενησίου

Ιωάννης Βαρελάς
Ελληνικού Πολιτισμού, Ειδίκευση Δημόσια Διοίκηση & Τοπική Αυτοδιοίκηση, π. Μέλος ΔΣ Ομοσπονδίας Δικαστικών Υπαλλήλων Ελλάδας, Γενικός Γραμματέας Δήμου Πύργου

Χρήστος Μπακούρος
Διοίκησης Επιχειρήσεων & Οργανισμών, Ειδίκευση στην Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση, Εφοριακός Ελεγκτής, Υποψήφιος Δρ. Φορολογικής Πολιτικής στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, π. Γενικός Γραμματέας Δήμου Σαλαμίνας

 

Πολύδωρος Στελλάτος
Βιοχημικός, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (Executive ΜΒΑ), Επιθεωρητής Ποιότητας, Σύμβουλος για Χρηματοδοτήσεις Προγραμμάτων ΕΣΠΑ, Γενικός Γραμματέας Δήμου Σάμης

Συντονισμός

Χάρης Κουγιουμτζόπουλος
Οικονομολόγος, Ανθρωπιστικές Σπουδές, Δημοσιογράφος, Διευθυντής Ιστοσελίδας για την Τοπική Αυτοδιοίκηση, Υπεύθυνος MY-OTA.gr – 24 ώρες Αυτοδιοικητικής Ενημέρωσης

Χριστίνα Τσιορωτά
Δημοσιογράφος – Υπεύθυνη Γραφείου Τύπου, Ειδική Συνεργάτης Δημάρχου Κορινθίων

Λήξη Συνεδρίου

13:00 – 14:00
Ολοκλήρωση Εργασιών Συνεδρίου από Φορείς Διοργάνωσης

Βασίλειος Νανόπουλος
Χημικός, Οικονομολόγος, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ), Ειδίκευση στην Χημεία Τροφίμων, Σύμβουλος Επιχειρήσεων, π. Πρόεδρος Διαχειριστικής Δομής Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδος, Ηπείρου & Ιονίων Νήσων, π. Πρόεδρος Επιμελητηρίου Κορινθίας, Δήμαρχος Κορινθίων

 

Δρ. Μιχάλης Χρηστάκης
Πολιτικός – Διοικητικός Επιστήμονας, Ειδίκευση στις Ευρωπαϊκές Σπουδές, Δρ. Διεθνών Σχέσεων, Γενικός Γραμματέας Δήμου Νέας Σμύρνης, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Γενικών Γραμματέων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ‘Κλεισθένης’

 

Ιωάννης Νικλήτσας
Γενικός Διευθυντής Forum Training & Consulting

 

Συντονισμός

Νεκτάριος Σπηλιόπουλος
Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός, Ειδίκευση στην Διαχείριση Έργων, Ειδίκευση στην Διοίκηση Επιχειρήσεων & στα Οικονομικά (ΜΒΑ), Γενικός Γραμματέας Δήμου Κορινθίων

Για κάθε διαδικασία του Συνεδρίου, θα τηρηθούν οι προδιαγραφές που θα έχουν τεθεί για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ).

Δρ. Ευθύμιος Θανασιάς
Ειδικός Ιατρός Εργασίας, Ειδίκευση στην Δημόσια Υγεία, Ειδίκευση στην Περιβαλλοντική & Επαγγελματική Υγεία, Δρ. στις Ασθένειες του Πνεύμονα λόγω Επαγγέλματος, Επικεφαλής Επιθεωρητής Συστημάτων Ποιότητας ISO 15224, 45000, 9000, Επιστημονικός Σύμβουλος ΠΟΕ-ΟΤΑ, Επιστημονικός Συνεργάτης Δήμων

Επιστημονικός Συνεργάτης της Οργάνωσης του Συνεδρίου για τη διασφάλιση των προδιαγραφών του ΕΟΔΥ από τους συμμετέχοντες

2η Ετήσια Συνάντηση
Προϊσταμένων Οικονομικών Υπηρεσιών των ΟΤΑ

 Δήλωση Συμμετοχής
 για το Επιστημονικό Συνέδριο για Αιρετούς, Τεχνοκράτες & Στελέχη Οικονομικής Διοίκησης ΟΤΑ:

“Αναπτυξιακή Χρηματοδοτική Πολιτική & Δημοσιονομικός Έλεγχος

στην Τοπική Αυτοδιοίκηση”

Κόρινθος, 02, 03 & 04 Ιουλίου 2021

(να αποσταλεί στο fax: 213 0716381  ή στο e-mail: info@forum-training.gr )

Loading...

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ

* απαραίτητα πεδία

Αναπτυξιακή Χρηματοδοτική Πολιτική
& Δημοσιονομικός Έλεγχος
στην Τοπική Αυτοδιοίκηση

What You'll Study

  • Landscape architecture
  • Classical Archaeology and Ancient History
  • Engineering
  • Mathematics
  • Planning or all of related discipline
  • Mathematics and Computer Science
  • Exceptionally, applicants from geography
  • Philosophy, Politics and Economics(PPE)
  • Ecology & social sciences will also be considered
  • Mathematics and Statistics

Certification

  • Research the conditions of urbanism
  • Employs advanced design techniques
  • Lens of landscape theory and design practice
  • inovative methodologies
  • Employ advanced design techniques
  • Develop speculative designs
  • Innovative methodologies
  • Strategies & interventions

Course Instructors

Related Courses